reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 20 grudnia 2012

Drukowanie wielkoformatowych paneli świetlnych

Firma OSRAM ogłosiła gotowość swojej nowej technologii pozwalającej na tanią produkcję wielkoformatowych paneli świetlnych OLEC. Wydajność nie jest oszałamiająca, ale i tak lepsza, niż ginących w historii żarówek.
Firma OSRAM zaprezentowała swoją nową technologią związaną z produkcją wielkoformatowych elementów świetlnych. A przynajmniej tak zapewnia sam producent. Obecnie bowiem można produkować cienkie panele świetlne o powierzchni 14 na 15 cm.

Są to panele OLEC (organiczne komórki emitujące światło), które przypominają nieco OLED. Poprzez połączenie różnych materiałów (tak jak w OLED) udaje się osiągnąć różne kolory emitowanego światła. Jego wydajność jest jednak niewielka, bo zaledwie 17 lm/W (co i tak jest lepszym wynikiem, niż sprawność żarówek, która średnio wynosi 10 lm/W).

Producent zapewnia przy tym, że dzięki prostej metodzie produkcji (drukowanie na cienkich foliach z tworzywa sztucznego) nowe panele mają być tanie, co przyczynić się ma także do ich szybkiego upowszechnienia.

Dalsze prace będą polegały na jednoczesnym zwiększania formatu drukowanych paneli, poprawianiu efektywności, a także żywotności. Omawiana metoda produkcji jest już gotowa do wdrożenia, a pierwsze efekty maszyn drukujących mamy zobaczyć już wkrótce.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2