reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 13 grudnia 2012

Mikrokontrolery z niezależnym zasilaniem i bardzo niskim poborem prądu

Firma TI zaprezentowała nowe mikrokontrolery z niezależnym od I/O zasilaniem rdzenia i peryferiów. Wszystkie elementy dobrano tak, by maksymalnie obniżyć zużycie energii. Stanowić mają mostek pomiędzy czujnikami itp, a jednostkami o dużo większej wydajności, jak różnego rodzaju procesory.
Firma Texas Instruments przedstawia nową rodzinę mikrokontrolerów MSP430F521x/F522x. Mikrokontrolery te posiadają dwa tory zasilania: główne (dla rdzenia, od 1,8 do 3,6 V) i wyprowadzeń I/O (1,8 V +/- 10%). Niweluje to konieczność stosowania dodatkowych translatorów i sprawia, że układy te są bardziej elastyczne i pozwolić mają na redukcję kosztów przy budowie gotowej aplikacji.

Co więcej, mikrokontrolery te zostały zaprojektowane w taki sposób, by pobierać jak najmniej energii. Sprzyja temu nie tylko zastosowanie energooszczędnego rdzenia i odpowiednia architektura, ale także zastosowanie układów peryferyjnych, które również stworzono z myślą o jak najniższym zużyciu energii.

Komponenty te stanowić mają pomost pomiędzy układami większej mocy, a innymi elementami. Znajdziemy tu wsparcie dla interfejsu HID Windows 8 za pośrednictwem I2C (ma być szybszy od USB). Znaleźć mają zastosowanie w ultrabookach i tabletach, jak również sprzęcie przenośnym w branży medycznej, fitness, itp. Mają być tym samym łącznikiem pomiędzy czujnikami, klawiaturami, układami radiowymi itp., a procesorami, takimi jak OMAP tego samego producenta.

W trybie aktywnym pobór prądu wynosić ma 290 uA/MHz (przy pracy z flash). W trybie czuwania pobierane jest zaledwie 1,4 uA. Czas pobudki to tylko 3,5 us. Znajdziemy tu takie elementy jak: UART, I2C, SPI, RTC, 10-bitowy ADC, komparatory, itp.

Całość zapakowano w obudowę QFN (48-wyprowadzeń) lub BGA (64-wyprowadzenia) i YFF. Cena wynosić ma około 2.05 USD.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1