reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Komponenty | 25 kwietnia 2012

Czujnik światła o szerokim zakresie, bez efektu nasycenia

Nowy czujnik światła zaprezentowany został przez firmę austriamicrosystems na wystawie Light+Building. Może pracować w szerokim zakresie, niewykluczając pracy w bezpośrednim świetle słońca.
Firma austriamicrosystems zaprezentowała nowy czujnik, który będzie sprzedawany pod ich marką, choć bezpośrednim twórcą jest firma TAOS, której austriamicrosystems zleciła jego wykonanie. TSL4531, bo o nim mowa, jest czujnikiem światła otoczenia (ang. „ambient light sensor”).

Cechuje się wysoką czułością w szerokim zakresie, od 3 luxów do 220 tysięcy luxów. Nie ulega saturacji, może pracować bezpośrednio na słońcu, a dzięki implementacji modelu ludzkiego oka, odpowiedź będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, w sensie tego, co rejestrują nasze oczy.

Wyjście jest cyfrowe, o rozdzielczości 16-bitów. Specjalny układ dodatkowo niweluje wpływ mogotania lamp fluorescencyjnych, pracujących na częstotliwości od 50 do 60 Hz. Dzięki temu, pomiar będzie dokładniejszy.

Układ ma przyczynić się do oszczędności energetycznych, sięgających 30%, gdy zostanie zaimplementowany w nowoczesnym budownictwie, w systemach oświetlenia. Zyskać ma nie tylko nasz portfel, ale także nasze zdrowie, jak zapewniają przedstawiciele austriamicrosystems.

Czas pomiędzy pomiarami jest konfigurowalny, można ustawić jeden z trzech czasów: 100, 200 i 400 ms. Może być usypiany (pobór prądu na poziomie 2 uA), dzięki czemu nada się także do zastosowania w podręcznym sprzęcie pomiarowym zasilanym z akumulatorków. Układ zamknięto w obudowie o wymiarach 2 na 2 mm.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1