reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Komponenty | 17 kwietnia 2012

Chipy umożliwią ustalenie położenia z dokładnością do centymetrów

Naukowcy z USA opracowali chipy do smartfonów, umożliwiające ustalenie położenia nie tylko w terenie, ale i w budynkach - poinformował magazyn „Technology Review”. 
Nowy chip opracowany przez specjalistów firmy Broadcom umożliwia bardzo dokładną lokalizację, z dokładnością do centymetrów, według współrzędnych trójwymiarowych uwzględniających wysokość, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.

Dokładność lokalizacji, uzyskana w chipie Broadcom 4752 bierze się z liczby systemów, z których pozyskuje on informacje. Odbiera sygnały globalnego systemu pozycjonowania satelitarnego GPS, sieci komórkowych, hot-spotów sieci bezprzewodowej Wi-Fi oraz żyroskopów, akcelerometrów, krokomierzy i altimetrów.

Żyroskopy, altimetry, akcelerometry i krokomierze są częstym wyposażeniem dodatkowym smartfonów; zwłaszcza tzw. modeli dla aktywnych, przeznaczonych nie tylko do obsługi rozmów głosowych czy dostępu do internetu, ale także przez dodatkowe funkcjonalności, także wspomagających treningi sportowe czy rekreację na świeżym powietrzu

W momencie osłabienia bądź zaniku sygnałów GPS lub komórkowych, np. podczas przebywania wewnątrz budynków o konstrukcji z dużą ilością metalu, włączane są funkcje triangulacji przy użyciu innych źródeł sygnału, jak hot-spoty, czyli punkty dostępowe sieci Wi-Fi. Chip korzysta też z takich źródeł sygnału, jak znaczniki, stosowane przez urządzenia pracujące w standardzie łączności radiowej bliskiego zasięgu Bluetooth.

Nowe chipy wkrótce będą dostępne na rynku i mogą być wykorzystane przez producentów telefonów komórkowych jeszcze w tym roku.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1