reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony-berenyi-dreamstime.com Komponenty | 13 kwietnia 2012

Lepsze chłodzenie dzięki grafenowi

Nie będziemy tu mówić o lodówkach, tylko o kolejnym zastosowaniu grafenu, w układach chłodzących półprzewodnikowe elementy mocy. Kompozyt ma być nie tylko lepszy niż miedź, ale od niej tańszy.
Naukowiec z USA, z Uniwersytetu Północnej Karoliny odkrył nowy materiał, który posłużyć ma do skuteczniejszego odprowadzania ciepła (niż to się wykonuje obecnie) od półprzewodnikowych elementów mocy, a więc komponentów wydzielających największe ilości ciepła.

W publikacji dr Jaga Kasichainula możemy przeczytać, że nowy materiał składa się z dwóch części. Podstawową warstwę stanowi kompozyt miedziowo-grafenowy. Tę właśnie warstwę przymocowuje się do elementu grzejnego. Pomiędzy dwoma warstwami miedziowo-grafenowymi znajduje się przejściowa warstwa indowo-grafenowa.

Tak stworzony tor cieplny posiada dużo wyższą przewodność cieplną, aniżeli czysta miedź, a przy tym ma być od niej tańszy, dzięki bardzo prostemu procesowi tworzenia nowego kompozytu, który został opisany w publikacji w/w naukowca. Wyższa przewodność ma gwarantować 25% wzrost skuteczności w chłodzeniu elementów, zbytnio się nagrzewających.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1