reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AW Komponenty | 27 maja 2011

8-bitowe mikrokontrolery nadal się rozwijają

Pomimo rosnącej popularności układów 32-bitowych, mikrokontrolery 8-bitowe mają się dobrze, cały czas się rozwijając i poszerzając swoje możliwości. Jednym z takich układów jest nowy energooszczędny PIC.
Firma Microchip postanowiła wprowadzić na rynek nowe układy serii PIC, PIC12L(LF)1840 i PIC16L(LF)1847. Wyposażono je w odpowiednio 7 i 14 kB pamięci flash oraz do 1 kB pamięci RAM.

Układy zaprojektowano tak, by były, jak najmniejsze i oszczędne. Dlatego też ilość wyprowadzeń nie jest imponująca, bo zaledwie 8 i 18, ale zużycie energii jest już na zadowalającym poziomie.

Dzięki zastosowaniu technologii eXtreme Low Power (XLP), układ pobiera zaledwie 40 uA/MHz, a w trybie uśpienia tylko 20nA. Świetnie więc się nada w urządzeniach, które zasilane są z baterii.

Oprócz standardowego wyposażenia 8-bitowych kontrolerów, wewnątrz możemy znaleźć takie układy peryferyjne jak mTouch, czyli obsługa pojemnościowych paneli dotykowych, czy też interfejs EUSART, zgodny z LIN. 32-stopniowy układ napięcia referencyjnego, może być z powodzeniem użyty jako prosty przetwornik DAC.

Układy mają znaleźć zastosowanie w takich urządzeniach jak systemy oświetlenia samochodowego, urządzenia do zdalnego sterowania, drukarki, ładowarki baterii, itp. Cena nowych układów to około 24 dolary za sztukę.

Dostępny jest również wraz z układami odpowiednia płytka ewaluacyjna. Układy umieszczone będą w standardowych obudowach (PDIP, SOIC, DFN/QFN) o wymiarach 3 na 3 mm i 4 na 4 mm, zależnie od wybranego układu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1