reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Komponenty | 19 maja 2011

Alternatywa dla ogniw fotowoltaicznych

Obecne ogniwa słoneczne cechują się niską wydajnością, osiągając maksimum ok. 20%. Naukowcowi z Uniwersytetu z Missouri udało się stworzyć elastyczny arkusz, który przechwytuje około 90% światła.
Patrick Pinhero, profesor z wydziału inżynierii chemicznej stworzył ciekawy materiał, nazwany „Nantenna” (nanoantena). Działanie tego urządzenia przypomina zwykłą antenę, z tymże aktywatorem, są w tym przypadku fotony. Gdy padają na materiał, wywołują drgania elektronów, z taką samą częstotliwością, jaką ma fala elektromagnetyczna (w tym przypadku światło) padająca na ten obiekt.

Zespół Patricka stworzył elastyczny arkusz, który konwertuje światło podczerwone i energię cieplną na elektryczność. W najbliższym czasie, jak planują naukowcy, uda się stworzyć arkusz, który przechwytywałby światło słoneczne w szerokim zakresie. Na razie skupiają się na świetle czerwonym.

Obecny produkt może być już wykorzystywany w wojsku, lotnictwie, telekomunikacji i podobnych zastosowaniach. Jednakże w pełni komercyjna wersja tego urządzenia, z pełnymi możliwościami, w tym przechwytywaniem światła słonecznego, ma być dostępna w przeciągu 5 lat.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1