reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Renesas Komponenty | 23 marca 2011

Rywal dla procesorów ARM

Klasyczne procesory o niskim zużyciu energii oparte o architekturę Risc (ARM) mogą zostać wyparte przez nowe, oparte o architekturę opracowaną na Harvardzie.
Architektura ta nosi nazwę Cisc i podobnie jak konkurencja, jest to architektura pracująca wydajnie przy niskim zużyciu energii. Nowe procesory opracowane o tę architekturę wprowadzić chce firma Renesas Electronics. Architektura ta zakłada oddzielne linie na dane i wykonywane instrukcje, co oznacza, że realizowana jest tutaj wielozadaniowość sprzętowa, co usprawnić ma działanie procesora, w porównaniu do architektury Risc. Jednakże pociąga to za sobą dłuższy start dla mikroprocesora, gdyż następuje konieczność przesłania stałych, z pamięci programu do pamięci podręcznej RAM.

O tę architekturę oparto nowe mikroprocesory z serii RX200, które mają być następcą serii RX600, o zbliżonej wydajności, lecz o znacznie mniejszym zużyciu energii. Praca przy 32kHz możliwa jest już przy napięciu 1.8V, a przy 20MHz układ do pracy wymaga jedynie 1.62V. Maksymalne napięcie pracy to jednak 5V, a maksymalna częstotliwość taktowania wynosić ma około 100MHz dla niektórych modeli z tej serii.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2