reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Komponenty | 25 listopada 2010

LG zmienia system zakupów i oszczędza miliardy

Jak zaoszczędzić 15 mld USD? Scentralizować zakupy i zaangażować specjalistę ds. zakupów już w procesie projektowania.
Tom Linton, Chief Procurement Officer koncernu LG, na przestrzeni ostatnich 3 lat zcentralizował system zakupów, dzięki czemu firma zaoszczędziła miliardy USD na kosztach materiałów. Tom Linton zarządza zakupami materiałów bezpośrednich o wartości 30 mld USD rocznie. W roku 2008, bezpośrednio po przejściu do LG, nowy sposób dokonywania zakupów pozwolił zaoszczędzić 4.7 mld USD, rok później kolejne 5.9 mld USD. W tym roku Linton postawił sobie za cel kolejne 5.2 mld USD.
Część oszczędności to po prostu wynik spadku cen komponentów w efekcie słabnącego popytu. Jednak większość oszczędności udało się uzyskać dzięki centralizacji funkcji zakupów dla pięciu zasadniczych business unit’ów firmy: home entertainment, mobile communications, home appliances, business solutions oraz air conditioning. W efekcie centralizacji, LG było w stanie uzyskać ogromne obniżki cen od dostawców.

Co więcej, centralizacja pozwoliła nie tylko na cięcia kosztów, lecz również usprawniła proces asymilacji nowych technologii do produktów LG. ‘Powołaliśmy inżynierów zakupów w naszych działach R&D oraz centrach projektowych. Już na etapie prototypu w proces zaangażowani są specjaliści od zakupów’ mówi na łamach miesięcznika Sourcing Tom Linton. Jednym z ważniejszych zadań, stawianych przed specjalistami ds. zakupów w procesie NPI, jest trzymanie się maksymalnych poziomów BOM; specjaliści ds. zakupów wspomagają w tym zakresie inżynierów, wyszukując odpowiedniego dostawcę. Pracownicy działu zakupów wspomagają też proces asymilacji nowinek i jak ujmuje to Linton, są oni ‘oczami i uszami firmy, otwartymi na to, co dzieje się w otoczeniu’.

Zaangażowanie specjalistów ds. zakupów sięga często jeszcze głębiej. LG praktykuje spotkania z swoimi dostawcami, podczas których dyskutowane są technologie, nad którymi producenci komponentów dopiero pracują, czy też wyznaczane są długofalowe trendy, którymi podążają firmy w procesie projektowania chipów.
Źródło: Sourcing, listopad 2010

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1