reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Komponenty |

Licencja eksportowa ASML cofnięta przez obawy dotyczące chińskiej armii

Holenderski Minister Spraw Zagranicznych i Minister Handlu Zagranicznego, Geoffrey van Leeuwen, wyraził obawy, że sprzęt do produkcji chipów firmy ASML będzie wykorzystywany do celów wojskowych w Chinach. Dlatego też minister zdecydował się odmówić firmie licencji eksportowej.

ASML jest, jak wiadomo większości w branży, jedną z najważniejszych europejskich firm w ekosystemie półprzewodników. Firma dominuje na rynku systemów litograficznych.

"Chiny koncentrują się na zagranicznej wiedzy specjalistycznej, w tym holenderskiej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie litografii, w celu promowania samowystarczalności w rozwoju wojskowo-technicznym" – napisał minister handlu Geoffrey van Leeuwen w notatce z 5 lutego, którą widział Reuters.

Minister handlu stwierdził, że systemy ASML są wykorzystywane do produkcji zaawansowanych półprzewodników, które mogą być wykorzystywane w "systemach broni o wysokiej wartości i broni masowego rażenia".

Evertiq informował wcześniej, że holenderski rząd, po naciskach ze strony USA, wprowadził wymóg licencyjny dla średniej klasy maszyn DUV firmy ASML. Najbardziej zaawansowane narzędzia firmy nigdy nie były jednak sprzedawane w Chinach.

Oczekuje się, że dzięki finansowaniu rządowemu i innym zachętom Chiny zwiększą swój udział w globalnej produkcji półprzewodników. Według prognoz SEMI, chińscy producenci chipów rozpoczną działalność w 18 projektach w 2024 roku. Jednak wielu chińskich producentów koncentruje się na dojrzałych technologiach, wykorzystując sprzęt, który nie podlega zasadom kontroli eksportu.

W listopadzie 2023 r. chińskie organy celne odnotowały 1050% wzrost wartości importu sprzętu litograficznego z Holandii, według South China Morning Post. Artykuł ten sugeruje, że Holandia zdołała pozostać realnym kanałem zamawiania zaawansowanego sprzętu dla Chin, pomimo ograniczeń nałożonych przez USA.

Dane ujawniły, że Chiny zaimportowały w tym miesiącu 16 jednostek sprzętu litograficznego z Holandii o wartości 762,7 mln USD. Stanowiło to dziesięciokrotny wzrost rok do roku.

Po danych ujawnionych przez Bloomberg, ASML potwierdził w Nowy Rok, że holenderski rząd rzeczywiście cofnął licencję.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1