reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Komponenty |

Z Brooklynu nielegalnie wysyłano do Rosji półprzewodniki

W Nowym Jorku aresztowano cztery osoby oskarżone o dostarczanie Rosji półprzewodników, które następnie były wykorzystywane do celów militarnych.

Półprzewodniki, układy scalone i inna elektronika o wartości ponad 7 milionów USD zostały nielegalnie wyeksportowane z USA do rosyjskich użytkowników końcowych powiązanych z rosyjskim wojskiem.

Cztery osoby zostały aresztowane, w tym tygodniu postawiono również akt oskarżenia i zarzuty karne we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku. Sprawia związana jest z dwoma oddzielnymi spiskami, które miały na celu nielegalny eksport kontrolowanych technologii podwójnego zastosowania do Rosji po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, czytamy w komunikacie prasowym Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ).

Mieszkaniec Brooklynu w stanie Nowy Jork i dwaj obywatele Kanady zostali aresztowani w związku z, jak to określono, wyrafinowanym globalnym systemem zamówień, w którym oskarżeni korzystali z dwóch podmiotów korporacyjnych zarejestrowanych na Brooklynie, aby nielegalnie pozyskiwać i kupować elektronikę podwójnego zastosowania o wartości milionów dolarów w imieniu użytkowników końcowych w Rosji – w tym firm powiązanych z rosyjskim wojskiem.

Według Departamentu Sprawiedliwości, niektóre z komponentów elektronicznych i układów scalonych dostarczonych przez oskarżonych są tej samej marki, modelu i numeru części, które zostały znalezione w przejętych rosyjskich platformach uzbrojenia i sprzęcie wywiadu sygnałowego na Ukrainie.

Osobno aresztowano również innego mieszkańca Brooklynu, któremu postawiono cztery zarzuty odnośnie nielegalnego eksportu w celu pozyskania komponentów elektronicznych podwójnego zastosowania dla podmiotów w Rosji zaangażowanych w rozwój i produkcję dronów na potrzeby rosyjskich działań wojennych na Ukrainie

"Rosja polega na krytycznych technologiach, by móc prowadzić swoją bezprawną wojnę na Ukrainie, a Departament Sprawiedliwości wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia i organy prawne, by odmówić jej dostępu do tych technologii" – mówi zastępca prokuratora generalnego Lisa O. Monaco w komunikacie prasowym. "Dzisiejsze działania potwierdzają determinację Departamentu do pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy lekceważą nasze prawo, próbując uniknąć sankcji i kontroli eksportu, aby wspomóc rosyjską machinę wojenną. Oskarżeni którzy zostali aresztowani w ciągu ostatnich dwóch dni staną teraz przed wymiarem sprawiedliwości za rzekome wykorzystywanie fałszywych nazwisk i firm-przykrywek do przerzucania wrażliwej elektroniki do Rosji".

Zgodnie z zarzutami, oskarżeni korzystali z dwóch podmiotów korporacyjnych zarejestrowanych na Brooklynie – SH Brothers Inc. i SN Electronics Inc. – w celu ułatwienia realizacji planu oraz pozyskiwania, zakupu i wysyłki wartej miliony dolarów elektroniki podwójnego zastosowania od amerykańskich producentów do objętych sankcjami użytkowników końcowych w Rosji. Według Departamentu Handlu wiele komponentów i układów scalonych dostarczanych przez oskarżonych za pośrednictwem SH Brothers było "przedmiotem najwyższej troski ze względu na ich kluczową rolę w produkcji zaawansowanych rosyjskich systemów broni precyzyjnej, brak produkcji krajowej w Rosji i ograniczonych globalnych producentów".

W okresie, którego dotyczą zarzuty zawarte w oskarżeniu, SH Brothers przeprowadziło setki wysyłek do Rosji o wartości ponad 7 mln USD.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama