reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nvidia
Komponenty |

Chipy od Nvidii i AMD będą podlegały ograniczeniom

USA ograniczają eksport chipów AI do niektórych krajów Bliskiego Wschodu

Jak podaje agencja Reutera, Stany Zjednoczone rozszerzyły ograniczenia eksportu zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji Nvidia i Advanced Micro Devices poza Chiny na inne regiony, w tym niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Nvidia stwierdziła w zgłoszeniu regulacyjnym w tym tygodniu, że ograniczenia, które wpływają na jej chipy A100 i H100 zaprojektowane w celu przyspieszenia zadań uczenia maszynowego, nie będą miały "bezpośredniego istotnego wpływu" na jej wyniki.

Jej konkurent AMD również otrzymał pismo z podobnymi ograniczeniami, powiedziała Reutersowi osoba zapoznana ze sprawą, dodając, że posunięcie to nie ma istotnego wpływu na jej przychody.

Amerykańscy urzędnicy zazwyczaj nakładają kontrole eksportu ze względów bezpieczeństwa narodowego. Podobny ruch ogłoszony w zeszłym roku zasygnalizował eskalację amerykańskiej walki z chińskimi możliwościami technologicznymi, ale nie jest do końca jasne, jakie ryzyko wiąże się z eksportem do Bliskiego Wschodu. W osobnym oświadczeniu Nvidia stwierdziła, że nowy wymóg licencyjny "nie wpływa w znacznym stopniu na nasze przychody. Współpracujemy z rządem USA, aby wyjaśnić tę kwestię".

Departament Handlu, który zarządza wymogami licencyjnymi dotyczącymi eksportu, powiedział w czwartek za pośrednictwem rzecznika, że USA "nie zablokowały sprzedaży chipów na Bliski Wschód" i odmówił komentarza na temat tego, czy nałożył nowe wymagania na konkretne amerykańskie firmy.

We wrześniu ubiegłego roku AMD poinformowało, że otrzymało nowe wymagania licencyjne, które wstrzymają eksport jego chipów sztucznej inteligencji MI250 do Chin. Od tego czasu Nvidia, AMD i Intel (INTC.O) ujawniły plany stworzenia mniej wydajnych chipów sztucznej inteligencji, które mogłyby być eksportowane na rynek chiński.

Nvidia, która nie wskazała powodu nowych ograniczeń w zgłoszeniu z 28 sierpnia, w zeszłym roku oświadczyła, że amerykańscy urzędnicy poinformowali ich, że przepisy "odniosą się do ryzyka, że produkty mogą być wykorzystywane lub przekazywane do "wojskowego zastosowania końcowego" lub "wojskowego użytkownika końcowego" w Chinach".

Nvidia w tym tygodniu nie określiła, które kraje na Bliskim Wschodzie zostały objęte tą regulacją. Firma uzyskała większość ze swojej sprzedaży o wartości 13,5 miliarda dolarów w kwartale fiskalnym zakończonym 30 lipca ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Tajwanu. Około 13,9% sprzedaży pochodziło ze wszystkich innych krajów łącznie, a Nvidia nie podaje rozkładu przychodów z Bliskiego Wschodu.

"W drugim kwartale roku podatkowego 2024, rząd USA poinformował nas o dodatkowym wymogu licencyjnym dla podzbioru produktów A100 i H100 przeznaczonych dla niektórych klientów i innych regionów, w tym niektórych krajów na Bliskim Wschodzie", powiedziała Nvidia w zgłoszeniu z 28 sierpnia.

Zeszłoroczne zapowiedzi miały miejsce w momencie, gdy narastały napięcia wokół kwestii przyszłości Tajwanu, gdzie produkowane są chipy dla Nvidii i prawie wszystkich innych dużych producentów chipów.

W październiku 2022 r. administracja Bidena poszła o krok dalej, publikując obszerny zestaw kontroli eksportu, w tym środek mający na celu odcięcie Chin od niektórych chipów półprzewodnikowych wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu sprzętu amerykańskiego. Posunięcie to znacznie rozszerzyło zasięg Waszyngtonu w jego dążeniu do spowolnienia postępu technologicznego i militarnego Pekinu.

Japonia i Holandia wprowadziły podobne zasady na początku tego roku.

Bez amerykańskich chipów sztucznej inteligencji od firm takich jak Nvidia i AMD, chińskie organizacje nie będą w stanie w opłacalny sposób wykonywać zaawansowanych obliczeń wykorzystywanych do rozpoznawania obrazu i mowy, a także wielu innych zadań.

Rozpoznawanie obrazów i przetwarzanie języka naturalnego są powszechne w aplikacjach konsumenckich, takich jak smartfony, które mogą odpowiadać na zapytania i oznaczać zdjęcia. Mają one również zastosowania wojskowe, takie jak przeszukiwanie zdjęć satelitarnych w poszukiwaniu broni lub baz oraz filtrowanie komunikacji cyfrowej w celu gromadzenia danych wywiadowczych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1