reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Invest in Pomerania
Komponenty |

W okolicach węzła Rusocin ma powstać nowa fabryka półprzewodników

Rozmowy z potencjalnymi inwestorami już trwają. Według nieoficjalnych informacji, Gdańsk odwiedziły już delegacje z Korei i Japonii, a niedługo z ofertą ma się zapoznać koncern z Tajwanu.

W okolicach Gdańska powstaje Park Przemysłowy Semicon. To na tym właśnie terenie ma zostać zbudowana druga fabryka chipów w Polsce. Negocjacje prowadzone przez Invest in Pomerania są objęte tajemnicą, ale jak podaje portal trojmiasto.pl, w budowę są zaangażowani potentaci z branży pochodzący z Azji.

„Co możemy powiedzieć to to, że rozpoczęliśmy szeroką promocję sektora za pośrednictwem komunikacji internetowej, która opiera się o specjalnie przygotowany landing page semiconductors.investinpomerania.pl, gdzie zebraliśmy wszystkie dane, niezbędne firmom z sektora podczas etapu wyboru lokalizacji. Co więcej, jesteśmy członkiem globalnej organizacji SEMI zrzeszającej producentów i dostawców dla sektora półprzewodników oraz razem z koleżeństwem z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej aktywnie promujemy nasz region na międzynarodowych targach organizowanych przez SEMI” mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Aktualnie trwa proces przekształceń planistycznych parku przemysłowego, zostały również opracowane wstępne koncepcje uzbrojenia terenu. Celem jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego działki o powierzchni 400 ha, aby pomieścić zakłady produkujące półprzewodniki. Opracowano plan rozwoju infrastruktury energetycznej, gazowej, wodnej i kanalizacyjnej, która zaspokoi zapotrzebowanie przemysłu półprzewodników. Połączenie terenu z węzłem autostradowym będzie drogą dwujezdniową.

„Polska, a zwłaszcza Pomorze, dzięki istniejącym już kompetencjom i podaży inżynierów będzie rozpatrywana jako kolejna lokalizacja pod projekty takie jak komunikowany w maju projekt Intela pod Wrocławiem. Niestety, ze względu na podpisane umowy o ochronie poufności, nie możemy mówić, z kim rozmawialiśmy czy rozmawiamy o nowych przedsięwzięciach” dodaje Trunin.

„Zgodnie z analizą, którą przygotował dla Invest in Pomerania Bank Światowy, sektor produkcji półprzewodników jest jednym z priorytetowych sektorów, które promujemy pod kątem pozyskiwania nowych inwestycji zagranicznych. Ze względu na strategiczne znaczenie chipów dla światowej gospodarki aktualnie obserwujemy proces tworzenia samowystarczalnych (do pewnego stopnia) rynków w Azji, USA i Europie. Niewątpliwie kluczowym rynkiem europejskim pozostają Niemcy (zwłaszcza Saksonia), niemniej już tutaj głośno mówi się o braku kadr (pisał o tym niedawno Financial Times przy okazji ogłoszenia inwestycji TSMC)” dodaje Trunin.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1