reklama
reklama
reklama
© Volkswagen Group
Komponenty |

VW zabezpiecza bezpośrednie dostawy chipów, by uniknąć niedoboru

Umowy mają zabezpieczyć koncern przed spodziewanym problemami w globalnych dostawach chipów

Jak podaje agencja Reuters, Volkswagen rozpoczął proces nabywania strategicznie istotnych chipów, które jego zdaniem będą w globalnym niedoborze, bezpośrednio od 10 producentów, w tym NXP Semiconductors (NXPI.O), Infineon Technologies i Renesas Electronics, poinformował w środę producent samochodów.

Niemiecki producent samochodów, który wcześniej polegał na swoich dostawcach komponentów przy zakupie chipów, zaczął zawierać bezpośrednie umowy z producentami chipów w październiku ubiegłego roku, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw, jak twierdzi Karsten Schnake, szef grupy zadaniowej Volkswagena ds. dostaw komponentów założonej w 2022 roku.

"Globalna wydajność rynku nie jest wystarczająca. Musimy stać się bardziej aktywni" - powiedział Dirk Grosse-Loheide, szef zakupów marki samochodów osobowych Volkswagena.

Zapotrzebowanie na chipy w przemyśle motoryzacyjnym wzrosło dramatycznie wraz z produkcją pojazdów elektrycznych i popytem na coraz bardziej złożone oprogramowanie. Podaż nadąża za nim powoli ze względu na złożoność procesu tworzenia fabryk chipów.

Volkswagen i francusko-włoski producent chipów STMicroelectronics ogłosili w lipcu ubiegłego roku plany wspólnego opracowania nowego półprzewodnika, co oznacza pierwszą bezpośrednią relację VW z dostawcą półprzewodników drugiej i trzeciej kategorii.

Berlin zabiegał o największych na świecie kontraktowych producentów chipów miliardami euro dotacji. Amerykański Intel i tajwański TSMC ogłosiły w tym roku plany budowy fabryk w Niemczech.

Volkswagen nie nawiązał bezpośredniej relacji z TSMC - największym na świecie producentem kontraktowym półprzewodników - ale spotyka się z nim co kilka tygodni, aby poinformować o swojej sytuacji w zakresie popytu, powiedział Schnake.

Schnake dodał, że producent samochodów planuje również zmniejszyć różnorodność chipów wymaganych w swoich pojazdach, aby uprościć łańcuch dostaw, co pomoże również ułatwić tworzenie oprogramowania.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1