reklama
© SkyWater
Komponenty |

Google ma stworzyć nową ofertę chipów dla naukowców

Stany Zjednoczone Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) Departamentu Handlu podpisał umowę o współpracy badawczo-rozwojowej z Google w celu opracowania i produkcji chipów, które naukowcy będą mogli wykorzystać do opracowanianowych urządzeń nanotechnologicznych i półprzewodnikowych.

Chipy będą produkowane przez SkyWater Technology w foundry półprzewodników Bloomington w stanie Minnesota. Google pokryje początkowe koszty uruchomienia produkcji i dofinansuje pierwszą serię produkcji. NIST, wraz z uniwersyteckimi partnerami badawczymi, zaprojektuje obwody dla chipów. Projekty układów będą miały charakter otwartego oprogramowania (open source), co pozwoli badaczom akademickim i małym firmom na korzystanie z chipów bez ograniczeń i opłat licencyjnych.

Duże firmy zajmujące sięprojektowaniem i produkcją półprzewodników często mają łatwy dostęp do tego typu układów. Ale koszt może sięgać setek tysięcy dolarów, co stanowi poważną przeszkodę dla innowacji przez naukowców uniwersyteckich i startupowych. Dzięki zwiększeniu produkcji w celu osiągnięcia korzyści skali oraz wdrożeniu ram prawnych eliminujących opłaty licencyjne, współpraca ma doprowadzić do radykalnego obniżenia kosztów tych chipów.

– Poprzez stworzenie nowej i niedrogiej krajowej oferty chipów do badań i rozwoju, współpraca ta ma na celu wykorzystanie innowacyjnego potencjału naukowców i startupów z całego kraju – powiedziała podsekretarz handlu ds. Standardów i technologii oraz dyrektor NIST Laurie E. Locascio.

NIST przewiduje zaprojektowanie aż 40 różnych układów zoptymalizowanych pod kątem różnych zastosowań. Odlewnia SkyWater będzie produkować chipy w postaci 200-milimetrowych krążków wzorzystego krzemu, zwanych waflami, które uniwersytety i inni nabywcy będą mogli pokroić w kostkę na tysiące pojedynczych chipów w swoich własnych zakładach produkcyjnych.raszek następnej wiosny, badając, ile ich mieszka w okolicy. Wyniki dochodzenia pokażą następnie, że inwestorzy mogą kontynuować proces.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2