reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AMD
Komponenty |

Nowa generacja procesorów AMD Epyc

AMD zapowiada nową generację swoich wysoce wydajnych procesorów serwerowych: Epyc. Nowe układy przynosić mają dalsze korzyści wydajnościowe, a jednocześnie pozostać kompatybilne z obecną platformą.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 17 października 2019 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2019. Przeszło 90 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Firma AMD, po niedawnym sukcesie drugiej generacji procesorów Epyc (Zen 2 - „Roma”) planuje wypuścić w najbliższym czasie kolejną wersję swoich cenionych procesorów. Nowa, trzecia generacja o nazwie kodowej „Milan”, ma zadebiutować w przyszłym roku, lecz producent już teraz ją zapowiada. Nowe układy przyniosą dalszą poprawę, i tak już niemałej, wydajności. Seria Epyc to procesory, które stworzone zostały specjalnie z myślą o serwerach i maszynach klasy data-center. Bazować mają na usprawnionej mikroarchitekturze „Zen 3” (tj. „Zen” 3-ciej generacji). Produkowane mają być w technologii „7nm+” TSMC (usprawniony proces technologii 7 nm). Nowa technologia stanowić ma kolejny krok ewolucyjny, który owocować ma poprawą wydajności, zarówno tej obliczeniowej, jak i energetycznej. Sama architektura procesorów Zen 3 ma być zbliżona do tej jaką znamy z Roma. Szczegóły ujawniono podczas konferencji HPC-AI Advisory Council. Nowe procesory nadal będą bazować na 9 elementach: 8-rdzeniach i jednej sekcji interfejsowej. Nadal też będziemy mieli do czynienia w sumie 64-rdzeniami i dwukierunkowym SMT. Nie zabraknie tu też kontrolera DDR4 oraz PCI Express 4.0 (kompatybilny z 3.0). Zmiany zaszły też na poziomie sekcji CCD, w której znajdziemy jedną komórkę pamięci 32 MB trzeciego poziomu (L3). Warto też zwrócić uwagę na fakt, że producent przygotował nowe układy jako kompatybilne z obecną platformą SP3. Możliwe będzie więc zmodernizowanie istniejących urządzeń, bez ponoszenia znacznych kosztów. Taki sam ma być również TDP, na poziomie od 120 do 225 W, zależnie od wybranej wersji. Producent zapowiedział także, że możemy się spodziewać czwartej generacji jednostek tej rodziny (Zen 4), o nazwie kodowej Genoa. Te zapewne pojawią się w okolicach 2021 roku i będą tworzone pod nową już platformę: SP5.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1