reklama
reklama
reklama
reklama
© Raspberry Komponenty | 03 lipca 2019

Nowiutki Raspberry Pi 4 już dostępny, także w Polsce

Nowy mini-komputer Raspberry Pi 4 Model B jest najmocniejszym przedstawicielem tej rodziny. Znacznie poprawiono jego osiągi, ale dodano też kilka atrakcyjnych funkcji i możliwości. Dostępny jest u Farnell, ale też już u polskich dystrybutorów.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 17 października 2019 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2019. Przeszło 90 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Farnell wprowadził do swojej oferty nowy mini-komputer Raspberry Pi 4 (Model B). Jest to najpotężniejszy Raspberry Pi, jaki dotychczas powstał. Znacznie poprawiono jego osiągi, ale dodano też kilka atrakcyjnych nowości. Ma to być pierwszy tego typu komputer wykorzystujący układ SoC w technologii 28 nm. Sercem tego układu jest 4-rdzeniowy CPU na bazie ARM Cortex-A72 (64-bit), który taktowany jest z częstotliwością 1.5 GHz. Wydajność w stosunku do poprzednika ma być nawet 3-razy większa, jak podaje producent. Jedną z nowości jest drugi port HDMI i możliwość generowania obrazów w rozdzielczości 4K. Znajdziemy tu też dwa nowe porty USB 3.0, zapewniające szybki przesył danych z prędkościami do 5 Gb/s. Dano też porty dla MIPI DSI (display port) oraz CSI (camera port). Wspierać ma ponadto super-szybką komunikację sieciową, z wykorzystaniem True Gigabit Ethernet, który zapewniać ma transfer na poziomie do 1 Gb/s. Znajdziemy tu też kontrolery komunikacji bezprzewodowej na pasmach 2.4 i 5 GHz, pozwalając na osiąganie rzeczywistych szybkości transmisji danych na poziomie 100 Mb/s. Bardzo miłym i atrakcyjnym dodatkiem jest wbudowane wsparcie dla Bluetooth 5.0 BLE. Nowy Raspberry Pi wyposażono w pamięci LPDDR4, w trzech opcjach: 1, 2 i 4 GB. Nie zabrakło tu również 40-pinowego złącza GPIO, zachowującego pełną kompatybilność wsteczną, co daje nam duże możliwości i bogatą ofertę akcesoriów już na start. Umożliwi też łatwy upgrade istniejących aplikacji. Na płytce oprócz tego znajdziemy standardowe złącze MicroSD, wsparcie dla UART, SPI i I2C. Nowy mini-komputer posiadać ma wsparcie dla dekodowania H.265 (4K w 60 FPS) oraz H.264 (1080p w 60 FPS) a także kodek H.264 (1080p w 30 FPS). Dostępne jest tu ponadto wsparcie też dla OpenGL ES 3.0, itp. Producent obiecuje, że nowe Raspberry Pi 4 Model B będzie produkowany aż do 2026 roku. Nowy komputer dostępny jest już także u polskich dystrybutorów, (np. Kamami).
reklama
Załaduj więcej newsów
July 15 2021 08:57 V18.20.2-2