reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 02 lipca 2019

Wydajne sensory obrazu NIR, które oszczędzą energię

Dzięki ogromnej wydajności kwantowej QE, nowe sensory obrazu, pracujące w zakresie NIR, pozwolą zredukować ilość zużywanej energii przez kamery bezpieczeństwa nawet 4-krotnie. Zapewniać mają przy tym ładny i wyraźny obraz.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 17 października 2019 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2019. Przeszło 90 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Firma OmniVision Technologies zaprezentowała nowy sensor obrazu oznaczony symbolem OS04A10. Jest to układ, który oferować ma rozdzielczość 4 Mpx, a także zapewniać ma możliwość przechwytywania wyraźnego i jasnego obrazu w ciemności, dzięki pracy w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR) i zdolności do pracy w ultra-słabym oświetleniu (ULL). OS04A10 ma służyć w nowoczesnych kamerach bezpieczeństwa, wspierając większy niż dotychczas zoom, a także systemy nadzoru z zaimplementowanym AI (funkcje rozpoznawania obiektów lub twarzy). Udoskonalenia te owocują dużą wydajnością i możliwością przechwytywania obrazu wysokiej jakości zarówno w dzień, jak i w nocy. Sensor może skutecznie pracować zarówno w paśmie światła widzialnego, jak i NIR. Pozwala to uzyskiwać precyzyjne obrazy kolorowe oraz monochromatyczne. Czujnik może pochwalić się wyjątkową wydajnością kwantową (QE) na poziomie 60% przy 850 nm i 40% przy 940 nm, co według firmy jest 3 do 5 razy lepsze niż konkurencyjne sensory, nie wykorzystujące zastosowanych tu technologii. Lepsza wydajność QE pozwala na użycie oświetlenia podczerwonego o niższej mocy (w całkowitej ciemności), co powoduje 3-krotne zmniejszenie zużycia energii (szacunkowo) na poziomie systemu. Warto jeszcze wspomnieć, że oświetlenie 940 nm NIR nie może być wykryte przez ludzkie oczy w ciemnych pomieszczeniach, podczas gdy światło 850 nm jest idealne dla zewnętrznych kamer bezpieczeństwa. Ilość światła NIR wymaganego przez czujnik do rejestrowania obrazów wysokiej jakości można określić ilościowo za pomocą nowej, specjalnej metryki o nazwie NIR SNR1, która uwzględnia QE, wielkość pikseli i poziom szumów w odczycie. OS04A10 osiąga wiodącą w branży SNR1850nm i SNR1940nm, które mają być 2 do 3 razy lepsze (mniejsze) w porównaniu do produktów konkurencyjnych tego typu. Innymi słowy, dzięki OS04A10 projektanci kamer bezpieczeństwa, które działają w całkowitej ciemności, mogą zredukować oświetlenie IR, aby zużywać 2x do 4x mniej energii w porównaniu z czujnikami konkurencji, w tym samym środowisku i w tym samym zakresie wykrywania obrazu. Sensor może przechwytywać obraz w rozdzielczości 4 Mpx i 1080p. 3-klatkowa przysłona pozwala na zminimalizowanie artefaktów powstałe w wyniku ruchu obiektów niemalże całkowicie, gwarantując ostry i wyraźny obraz. Zakres dynamiczny sięga tu 120 dB.
Załaduj więcej newsów
April 15 2021 09:56 V18.15.43-2