reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Farnell Komponenty | 24 czerwca 2019

Farnell wprowadził do sprzedaży Raspberry Pi 4

Farnell ogłosił dziś, że wprowadził do sprzedaży nowy komputer Raspberry Pi 4 Model B – najpotężniejszy z modeli Raspberry Pi, jakie kiedykolwiek zbudowano.

- Nowy Raspberry Pi 4 Model B to szybszy, potężniejszy i bogatszy w funkcje komputer jednopłytkowy, niż kiedykolwiek wcześniej. Ta płytka stanowi dla naszych klientów prawdziwy skok pod względem możliwości spełnienia potrzeb rosnącego rynku aplikacji Raspberry Pi – zarówno tych tworzonych przez hobbystów i profesjonalnych inżynierów-projektantów, jak i w przypadku konsumentów, którzy po prostu chcieliby mieć nowy komputer stacjonarny. To naprawdę jest Raspberry Pi dla wszystkich – powiedział Hari Kalyanaraman, Global Head of Single Board Computers w firmie Farnell. Jak podkreśla Raspberry Pi Trading Chief Executive, Eben Upton, komputer Raspberry Pi 4 Model B to najpotężniejszy Raspberry Pi, jaki kiedykolwiek zbudowano. - Dodatkowa moc i wybór różnych opcji pojemności pamięci spełniają potrzeby profesjonalnych projektantów. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą być przetwarzane bezpośrednio na płytce, redukując tym samym ilość danych przesyłanych do chmury, a jednocześnie zmniejszając realne obawy o zachowanie prywatności użytkowników. Co więcej, Raspberry Pi 4 Model B oczywiście może być też używany jako komputer stacjonarny, wyposażony w potężny procesor, sprzętową akcelerację dla multimediów i wsparcie dla pracy w konfiguracji z dwoma wyświetlaczami – mówi Upton. Komputer Raspberry Pi 4 Model B to pierwszy z modeli, w którym wykorzystano układ SoC wykonany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, co pozwoliło uzyskać znaczący wzrost wydajności i pozytywnie wpłynąć na energooszczędność:
  • procesor: czterordzeniowy układ, oparty o 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowany zegarem 1,5 GHz, pozwala Raspberry Pi 4 Model B pracować z szybkością nawet trzykrotnie większą niż w przypadku jego poprzednika,
  • audio i wideo: dwa porty micro HDMI pozwalają na pracę w konfiguracjach z dwoma wyświetlaczami, przy rozdzielczościach do 4K,
  • interfejsy komunikacyjne: – nowy interfejs USB 3.0 SuperSpeed, pozwala na szybsze przesyłanie danych do pamięci masowych (do 5 Gb/s), – prawdziwie gigabitowy interfejs ethernetowy pozwala osiągać szybkość transferu na poziomie do 1 Gb/s, – dwuzakresowa sieć bezprzewodowa Wi-Fi w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz pozwala na uzyskiwanie rzeczywistych transferów na poziomie ponad 100 Mb/s. Płytka jest wstępnie certyfikowana, dzięki czemu korzystając z niej w finalnej wersji produktu można znacząco skrócić czas potrzebny na testowanie zgodności urządzenia z wymogami regionalnych norm, tym samym zmniejszając koszty i czas wprowadzenia aplikacji na rynek.
Do pozostałych, kluczowych cech należą:
  • pamięć: do wyboru trzy opcje: 1 GB, 2 GB i 4 GB pamięci LPDDR4,
  • multimedia: dekodowanie H.265 (4k@p60 fps), dekodowanie H.264 (1080p@60 fps) i enkodowanie H.264 (1080p@30 fps); wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0 oraz potokowe przetwarzanie danych z sensora obrazu,
  • GPIO: standardowe 40-pinowe wyprowadzenie, w pełni kompatybilne wstecz oraz dodatkowo multipleksowane interfejsy peryferiów UART, I2C i SPI,
  • obsługa kart SD: czytnik kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych,
  • obsługa Power over Ethernet: wsparcie dla PoE poprzez dodatkowy moduł PoE HAT.
- W roli komputera stacjonarnego, Raspberry Pi 4 Model B ma wydajność porównywalną do nowego, ekonomicznego PC, opartego o układ z rodziny x86, ale cechującego się wyjątkowymi możliwościami wideo i multimedialnymi. Ponadto jest w stanie szybko pobierać i uruchamiać gry 3D. Użytkownicy mogą nabyć najniższy z modeli, wyposażony w 1 GB pamięci RAM, płacąc jedynie 35 dolarów, ale zaobserwują lepszą wydajność w aplikacjach wymagających większej ilości pamięci, takich jak przeglądanie Internetu, gdy sięgną po model z 2 GB pamięci RAM, kosztujący 45 dolarów lub z 4 GB pamięci RAM, kosztujący 55 dolarów – stwierdza przedstawiciel Farnella. Komputer Raspberry Pi 4 Model B będzie w produkcji przynajmniej do stycznia 2026 roku. Oprócz tego, do sprzedaży wprowadzona została zupełnie nowa obudowa oraz szereg akcesoriów, a w tym zasilacze i kable micro HDMI. Komputer Raspberry Pi 4 można kupić w sklepie Farnell w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sieci CPC w Wielkiej Brytanii oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.
reklama
Sponsored content by Ellipse- Tronic
Ellipse-Tronic już czwarty rok w Polsce Firma Ellipse-Tronic od ponad 20 lat dostarcza kluczowe produkty niezbędne do produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.
Polski oddział Ellipse-Tronic z sukcesem działa już od 4 lat na rynku lokalnym, wspierając i dostarczając rozwiązania techniczne zgodnie z najnowszą technologią.
Załaduj więcej newsów
April 15 2021 09:56 V18.15.43-1