reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Technologie |

Superwydajne energetycznie układy CMOS RF dla IoT na Bluetooth 5

Atmosic opracowało rozwiązania i technologie, bazujące na Bluetooth 5, które oferują kilkudziesięciokrotną oszczędność zużywania energii w aplikacjach IoT wykorzystujących komunikację bezprzewodową, nawet na większe odległości.

Atmosic to firma i grupa ludzi, którzy są jednymi z pionierów w zakresie projektowania wysoce energooszczędnych układów CMOS RF. Celem Atmosic jest opracowanie rozwiązań, które radykalnie zmniejszą ilość zużywanej energii w różnych aplikacjach IoT, wykorzystujących komunikację bezprzewodową. Mowa tu miliardach aplikacji, od małych znaczników, poprzez różnego rodzaju kontrolery, urządzenia noszone, fitness, po elementy infrastruktury domowej lub miejskiej. Wiele z tych aplikacji, zwłaszcza z ostatniego z wymienionych obszarów, wymaga zapewnienia komunikacji na dużą odległość, ale z bardzo małą przepustowością, gdyż ilość wysyłanych danych jest bardzo mała. Co więcej, transmisja jest często tylko okresowa. Inżynierowie z Atmosic duży potencjał widzą w technologii Bluetooth, zwłaszcza w jej ostatniej iteracji, czyli wersji 5. Stanowi to dobrą bazę dla rozwiązań opracowywanych przez Atmosic, wpisujących się w ideę bardzo energooszczędnej komunikacji bezprzewodowej. Bluetooth 5, w stosunku do poprzednika, oferuje 4-krotnie większy zasięg, 2-krotnie większą prędkość przesyłania danych oraz 8-krotnie lepszą przepustowość. Na podstawie tej technologii firma Atmosic opracowała własną, określaną jako „Lowest Power Radio”. Jest to implementacja, która osiąga świetne wyniki w kwestii wydajności energetycznej, pozostając w pełnej zgodności ze standardami. Mowa tu o nawet 10-krotnej poprawie. Technologia ta bardzo sprawnie łączy się z „On-demand Wakeup”. Dzięki temu, gotowa aplikacja w końcowym rozrachunku może zużywać nawet 100-krotnie mniej energii. Technologia ta stanowi implementację dwóch poziomów nasłuchiwania. Daje to nowy poziom percepcji dla modułów radiowych, pozwalając na głębokie uśpienie układów oraz ich efektywne wybudzanie, gdy jest ku temu potrzeba. Świetnie się to uzupełnia z ostatnią oferowaną przez Atmosic technologią, jaką jest „Controlled Energy Harvesting”. Dzięki temu aplikacje mogą pracować przez wiele lat, nawet (opcjonalnie) bez konieczności stosowania baterii. Wszystko to jest związane w jedną wizję firmy, czyli „Forever Connectivity, Anywhere”. Chodzi o budowanie aplikacji IoT, komunikujących się bezprzewodowo, które będą mogły pracować niemalże zawsze, nieustannie. W ramach tej wizji, firma opracowała kilka gotowych rozwiązań w formie układów scalonych, które zawierają w sobie w/w technologie:
  • M2 – to seria układów, łącząca w sobie technologie „Lowest Power Radio” oraz „On-demand Wake Up technologies”, zapewniając 10-, a nawet 100-krotnie mniejsze zużycie energii, w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Zastosowaniem miałyby być urządzenia noszone, aplikacje śledzące, sygnalizatory, urządzenia zdalnego sterowania, lokalizatory, klawiatury, myszki, itp. Komponenty oferowane w ramach tej serii dostępne są w obudowach QFN (5 na 5 mm) oraz DRQFN (6 na 6 mm).
  • M3 – to seria, która integruje w sobie wszystkie trzy technologie, oferując nie tylko ogromną redukcję zużycia energii, ale także wspierając źródła energii odnawialnej. Dostępne są w wersji z flash oraz bez, również w obudowach QFN (5 na 5 mm) oraz DRQFN (6 na 6 mm).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-2
reklama
reklama