reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 września 2018

Supertani, efektywny lidar dla tańszych aut

Niezwykłe rozwiązanie lidarowe przedstawiła firma z Chin. Za cenę 1/400 tradycyjnego lidaru otrzymujemy bardzo zbliżone rozwiązanie, oferujące świetną dokładność i szybkość działania setki razy większą.
Firma RoboSense z Chin, specjalizująca się w technologiach lidar, zaprezentowała gotową (na potrzeby produkcyjne) platformę lidar, która stworzona została z myślą o pojazdach niskobudżetowych, produkowanych w dużych ilościach.

System ten to RS-IPLS i ma się cechować tym, że postrzega świat podobnie jak ludzkie oko. Oparty został na sensorze lidarowym w technologii MEMS solid-state. Dane wypluwane są w formie mapy kolorowych punktów o dużej rozdzielczości, które są przekazywane do systemu obrazowania, wykorzystującego algorytmy uczenia się. Mechanizm ten stworzono specjalnie z myślą o pojazdach autonomicznych.

Inteligentne algorytmy osiągają wysoki poziom dokładności i celności, w odnajdywaniu kluczowych informacji w interesującym nas regionie (ROI). Co więcej, wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym, niemalże bez opóźnień, jak podają twórcy.

Całość zawiera się w ramach technologii „RoboSense RS-lidar-Gaze”. Mechanizm działania jest też stosunkowo prosty. Kiedy system wizyjny dostrzeże interesujący obiekt, następuje inicjalizacja mechanizmu przetwarzania „widzenia”. Następuje więc wyznaczenie regionu (ROI) i skupienie tam uwagi. Pozwala to na pobranie czystszych i bardziej stabilnych danych o interesującym obiekcie, z punktu widzenia systemu.

Układ zapewniać ma szeroką obserwację otoczenia i bogaty zestaw informacji trójwymiarowych (X, Y, Z, R, G, B), w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie wbudowanych elementów AI oraz wewnętrznego przetwarzania zapewniać ma mniejsze opóźnienia, skuteczniejsze reagowanie, dokładniejszą pracę systemu, a także mniejszy stres dla jednostki centralnej pojazdu, ze względu na operowanie na mniejszych, ale precyzyjniejszych danych.

Pierwszą wersję platformy (RS-lidar-M1) można było podziwiać podczas CES 2018. Łączyła ona technologie RS-LCDF, „camera fusion”, algorytmów RS-lidar oraz RS-lidar-Gaze. RS-IPLS stanowi kontynuację i zwieńczenie wysiłków firmy nad rozwojem tych technologii, z bardzo dobrym i ciekawym skutkiem.

Jednak największą siłą nowego rozwiązania ma być cena. Twór RoboSense ma być dostępny w masowej sprzedaży za około 200 USD, czyli 1/400 ceny tradycyjnego 64-liniowego lidaru, pozostając od niego setki razy szybszy - podaje producent.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1