reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 12 czerwca 2018

Niezwykły, drukowany element chłodzący układy scalone

Firma Imec zaprezentowała ciekawy schładzasz, wykonany nie tylko z materiałów niekonwencjonalnych, ale także przy użyciu nowoczesnych procesów. Efektem tego jest kompaktowe, ale bardzo wydajne rozwiązanie.
Firma Imec zaprezentowała swój nowy, niezwykły, uderzeniowy schładzacz dla układów scalonych z rozproszonymi wylotami chłodziwa. Unikalna konstrukcja tego elementu sprawia, że chłodziwo ma bezpośredni kontakt z komponentem i jest rozprowadzane równomiernie na całej powierzchni.

Zapewnia to jednolity rozkład temperaturowy i redukuje czas kontaktu pomiędzy chłodziwem, a samym komponentem scalonym. Niezwykłym jest tu zastosowany budulec. Zamiast korzystać z drogiego krzemu, nowy schładzacz wykonany został w całości z polimerów.

Jeszcze ciekawszym jest sposób jego produkcji. Proces ten oparto na stereo-litograficznym drukowaniu 3D w bardzo wysokiej rozdzielczości. Średnica poszczególnych wylotów ma średnicę raptem 300 um.

Kształt i rozmieszczenie tych wylotów można oczywiście dostosować do potrzeb poszczególnych chipów. Czym jeszcze to rozwiązanie może się pochwalić? Świetną wydajnością, nawet ponad 2-krotnie większą, niż rozwiązania konwencjonalne.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2