reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 16 maja 2018

Osram zwiększa efektywność zielonych diod LED

Nowa technologia diod LED opracowana przez Osram zaowocowała stworzeniem komponentów emitujących światło zielone jeszcze efektywniej i wydajniej, przy napięciu nie przekraczającym 3 V.
Wydajność zielonych diod LED od dawna jest problemem dla wielu producentów tych komponentów („green gap phenomenon”), także jeśli chodzi o koszty z tym związane. Rozwiązanie znaleźli inżynierowie z Osram.

Opracowali oni diody LED emitujące światło zielone, które oparto na InGaN. Wykorzystując tą technologię materiałową udało się zredukować napięcie pracy o około 600 mV, do poziomu 2.6 V. Jednocześnie poprawiono ich wydajność. Gęstość mocy zwiększyła się do 45 A/cm2. Efektywność świetlna ma być większa o nawet 40%, w porównaniu do komponentów tradycyjnych, w tym poprzedników, czyli całej dotychczasowej oferty linii produktowej UX:3.

Korzyści wynikające z nowej technologii mają być dość wymierne. Zwłaszcza tam, gdzie wykorzystywane będą diody LED emitujące inne kolory, jak czerwony i niebieski. Teraz wszystkie komponenty mogą pracować z napięciami poniżej 3 V.

To z kolei sprowadza się do kolejnych korzyści, jak mniejsze straty, mniejsze nagrzewanie się komponentów i mniejsze gabaryty. Przy prądzie 350 mA i wymiarach 1 mm2, nowe diody LED osiągają wydajność aż 175 lm/W. Emitować mogą światło o długości fali 530 nm.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2