reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 08 maja 2018

Niezwykły, superszybki sensor obrazu

Nowy sensor od Phophosee jest niezwykłą konstrukcją. Jego unikalna architektura i sposób działania skutkuje niesamowicie szerokim zakresem dynamicznym, bardzo małym zużyciem energii i możliwością przechwytywania obrazów z prędkością kilkuset FPS.
Firma Phophosee została założona w 2014 jako Chronocam. Wyspecjalizowała się w rozwiązaniach związanych z obrazowaniem maszynowym. Firma ukierunkowała swoje działania w stronę jak najszerszego zakresu dynamicznego oraz dużej prędkości przechwytywania obrazów („frame rate”).

Aby to osiągnąć, sensory te różnią się nieco od tych standardowych. Chodzi o sposób ich działania, a konkretnie pozyskiwania informacji o poszczególnych pikselach. Układ odczytuje jedynie pozycję piksela oraz określoną wielkość zmiany ładunku zgromadzonego w tym pikselu.

Wysyłając jedynie informację o zmianie wartości ładunku w danym pikselu uwzględniając czas w jakim zaszła ta zmiana oraz pozycję piksela, udało się znacząco zmniejszyć ilość przekazywanych danych. To skutkuje szybszą pracą, mniejszym obciążeniem linii przesyłowych, a także wyraźnie mniejszym zużyciem energii.

Architektura sensora ma być inspirowana rozwiązaniami biologicznymi, jak podają twórcy. Prototypowy układ, zbudowany w oparciu o sensor oferujący rozdzielczość VGA (640 na 480 pikseli) posiada także wbudowany procesor Snapdragon, dla sprawnego przetwarzania odebranych danych. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego bazującego na linuxie. Producent wraz z układem oferuje dedykowane dla niego SDK.

Układ oferować ma możliwość pobierania obrazów z prędkością sięgającą kilkuset FPS. Mocny procesor pomaga w sprawnym przetwarzaniu danych i ich analizie, generując obrazy o niespotykanie szerokim zakresie dynamicznym, jak zapewnia producent.

Zastosowaniem miałyby być takie aplikacje jak urządzenia służące w inspekcji, pomiarach wibracji, śledzeniu szybko poruszających się obiektów, itd.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1