reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 23 kwietnia 2018

Ładowalne baterie cynkowe z elektrolitem na wodzie

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opracowali nowe baterie cynkowe, relatywnie tanie, ale też dużo bezpieczniejsze niż akumulatory litowe, a przy tym równie pojemne jak one. Mogą być więc atrakcyjną alternatywą, nie tylko w samochodach elektrycznych przyszłości.
Pomimo tego, że wiele firm skupia się na technologiach litowo-jonowych, ich rozwoju, naukowcy z Uniwersytetu w Maryland (‘A. James Clark School of Engineering’) łączą stare technologiami z nowymi. Mowa tu o ładowalnych bateriach cynkowych (cynk metaliczny) z nowym elektrolitem, opartym na wodzie.

Baterie i akumulatory takie, oparte na wodzie, mogą stanowić ciekawą alternatywę dla litowo-jonowych ze względu na ich bezpieczeństwo związane z praktycznie zerowym ryzykiem zapłonu. Do tej pory, baterie cynkowe posiadały jednak pewną wadę. Chodzi o ich małą pojemność.

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu pokonali jednak to ograniczenie, jak sami zapewniają. Akumulatory te mają być w stanie swobodnie konkurować z litowo-jonowymi pod względem gęstości energii. Oznacza to, że baterie te mogą być tak samo pojemne, a przy tym znacznie bezpieczniejsze. W przypadku niektórych aplikacji, szczególnie ta ostatnia cecha będzie szczególnie ważna (np. urządzenia lotnicze, sprzęt militarny, a także badawczy w trudnych warunkach, jak dno oceanu).

Pojemność ta wynosić ma nawet 180 Wh/kg. Utrzymywać się ma na poziomie 80% po 4000 cyklach ładowania. W przypadku wykorzystania tlenu w katodzie, pojemność wzrosnąć może nawet do 1000 Wh/kg, lecz żywotność zmniejsza się, do nawet 200 cykli.

Jak zapewnia Joseph Dura z NIST, nowe baterie można ładować, posiadają dużą gęstość i co równie ważne, mają być stosunkowo tanie w produkcji, stanowiąc tańszą alternatywę dla mniej bezpiecznych akumulatorów litowo-jonowych. Może to być sporą zaletą w przypadku takich zastosowań jak akumulatory w samochodach elektrycznych, lub też jako sieciowy magazyn energii.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1