reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob bouwman dreamstime.com Technologie | 10 kwietnia 2018

Ultra energooszczędny akcelerator sztucznej inteligencji w nowej technologii Toshiby

Standardowe procesory występujące w telefonach, laptopach i komputerach stacjonarnych nie są dostosowane do wymagań uczenia maszynowego, a próba ich wykorzystania kończy się powolną obsługą i szybką wymianą baterii. Dlatego potrzebny jest ultra energooszczędny akcelerator AI.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 4 października 2018 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2018. Przeszło 60 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Technologia sztucznej inteligencji znalazła zastosowanie przede wszystkim w dziadzienie przetwarzania obrazów. Dzisiaj, coraz częściej wykorzystywana jest także w maszynach przemysłowych, medycynie i służbie zdrowia, mobilnych urządzeniach konsumenckich i urządzeniach internetu rzeczy. W konwencjonalnej AI opartej na chmurze, konieczne staje się zapewnienie szybkiej łączności przewodowej i bezprzewodowej pomiędzy czujnikami a opartą na chmurze siecią neuronową, która analizuje duże ilości danych z czujników w urządzeniach wbudowanych. Takie wymagania oraz wysokie koszty sprzętu i duże zużycie energii stworzyły zapotrzebowanie rozwiązania umozliwiające wprowadzenie sztucznej inteligencji do urządzeń wbudowanych. Firma Toshiba znalazła rozwiązanie. Opracowała analogowy układ akceleratora sztucznej inteligencji o ultra niskim poborze mocy dla systemów wbudowanych. Zawarte w układzie rozwiązania realizują operacje wielokrotnego gromadzenia danych, które stanowią większość operacji sieci neuronowych, przy niskim zużyciu energii, wykorzystując nowatorską technologię obwodów analogowych w domenie fazy. Obwody oscylacyjne nie są zwykle używane do operacji arytmetycznych, ale technologia Toshiby wykorzystuje domenę faz obwodu oscylacyjnego do wielokrotnego akumulowania operacji, poprzez dynamiczne sterowanie czasem i częstotliwością oscylacji. Technologia ta umożliwia wspólne przetwarzanie procesów mnożenia, dodawania i operacji pamięci, które standardowo przetwarzane są przez poszczególne obwody cyfrowe, zmniejszając w ten sposób zużycie energii do jednej ósmej w stosunku do obwodów cyfrowych o tym samym obszarze działania. Rysunek 1. Porównanie wydajności standardowych operacji wykonywanych w obwodach cyfrowych, analogowych i technologii Toshiby Dzięki swojej dużej energooszczędności opracowany układ przyspieszy wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji do urządzeń wbudowanych, które wykorzystują do swojego działania różne rodzaje zasilania, począwszy od akumulatorów, poprzez systemy zbierania i odzysku energii, aż do zdalnego zasilania bezprzewodowego. To z kolei spowoduje zwiększenie wydajności przetwarzania informacji oraz wzrost prywatności i bezpieczeństwa danych, które analizowane będą lokalnie na urządzeniu, a nie wysyłane do chmury i tym samym narażane na wycieki, czy zhakowanie. Firma Toshiba zademonstrowała z powodzeniem działanie układu akceleratora AI w procesach wnioskowania sieci neuronowej, w celach rozpoznawania obrazów i wykrywania anomalii. Rysunek 2. Prototyp systemu do celu rozpoznawania obrazów i wykrywania anomalii z układem akcelerometru AI Firma zapowiedziała również, że nadal będzie rozwijać praktyczne zastosowania technologii akceleratora sztucznej inteligencji, w ten sposób przyczyniając się do rozszerzania zastosowań układu w systemach wbudowanych i rozwiązaniach infrastrukturalnych.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2