reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com
Technologie |

ACAP – rewolucja wydajności od Xilinx

Xilinx ogłosił nową strategię: firma pragnie się rozwijać zarówno sama, jak i ze swoimi zaufanymi partnerami. Wspólnie stworzona platforma ma przynieść wiele korzyści, nie tylko centrom danych, ale też wielu innym branżom i obszarom, w których już teraz chętnie wybiera się rozwiązania tej firmy.

Victor Peng, CEO w firmie Xilinx, przedstawił nową wizję i strategię rozwoju firmy. Wizja ta to stworzenie 'inteligentnego i adaptacyjnego świata'. Chodzi tu rzecz jasna o nowe rozwiązania firmy Xilinx i nowe technologie. Xilinx chce wyjść poza FPGA, dostarczając kompletnie nową kategorię wysoce elastycznych i adaptacyjnych procesorów oraz platform, które wspomogą szybki rozwój technologiczny w wielu obszarach. Nowe rozwiązania Xilinx mają się odnaleźć w niemal każdym fragmencie nowoczesnych rozwiązań: od małych aplikacji będących końcówkami sieci („edge”) po wsparcie aplikacji chmurowych, serwerowych. Strategia Penga opiera się na trzech zasadniczych elementach:
  • Nacisk na przyśpieszenie centrów danych – wspólnie ze swoimi klientami, partnerami ekosystemu oraz deweloperami, firma Xilinx chce umożliwić skuteczniejszy rozwój innowacji w zakresie przyśpieszenia obliczeń, rozszerzenia pamięci obliczeniowej oraz przyśpieszenia sieci. Centra danych są miejscem gdzie nowe technologie są wdrażane najszybciej. Dzięki temu klienci szybko uzyskują korzyści (często bardzo wyraźne) w zakresie wydajności obliczeniowej oraz energetycznej. Firma Xilinx ma także swój duży wkład w rozwój nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących takie technologie. Przykładem mogą być rozwiązania związane z AI, przetwarzaniem obrazów, obliczeniami genetycznymi, itp.
  • Szybszy wzrost na rynkach bazowych – Rynki te ('Core markets') są obszarami, w których Xilinx jest liderem, jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Mowa tu o takich sferach jak: motoryzacja, infrastruktura sieci bezprzewodowych, komunikacja przewodowa, audio, video, aplikacje wojskowe, przemysłowe, naukowe, medyczne, itd. Wielu klientów z tych obszarów zaufało firmie Xilinx i nadal chce powierzać tej firmie rozwój i możliwość wdrażania innowacyjnych, wysoce wydajnych rozwiązań.
  • Wprowadzenie platformy ACAP – ACAP ('Adaptive Compute Acceleration Platform'), czyli adaptacyjna platforma obliczeniowa, to trzeci i najważniejszy filar wprowadzanego programu i wizji Peng’a. ACAP ma być nowoczesną, wysoce zintegrowaną, heterogeniczną platformą obliczeniową operującą na wielu rdzeniach, którą będzie można zmieniać na poziomie sprzętowym dla efektywnej adaptacji do potrzeb danej aplikacji oraz jej obciążenia. Adaptacyjność platformy ACAP robi wrażenie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że zmiany można wykonywać dynamicznie, podczas pracy, a czas zmiany to pojedyncze milisekundy. Platforma ta będzie mogła dostarczyć bezprecedensową wydajność zarówno obliczeniową, jak i energetyczną, nieporównywalną z tym, co oferują obecne układy CPU i GPU.
'Wprawdzie technologie FPGA i Zynq SoC nadal pozostaną ważnymi elementami firmy, jednak Xilinx nie będzie się skupiał jedynie na nich. Teraz Xilinx, to coś więcej niż ‘firma FPGA’' - jak mówi Peng. 'To wprawdzie nasze dziedzictwo, jednak od wielu firma rozwija także wiele innych technologii: wbudowaliśmy elementy układów SoC w struktury FPGA, opracowaliśmy układy 3D, wspomagamy rozwój oprogramowania, itp' - kontynuuje. 'Kolejnym krokiem w naszym rozwoju jest ACAP, który wniesie wiele dobrego do centrów danych i nie tylko'.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2