reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Komponenty | 22 marca 2018

Karty microSD coraz szybsze i bardziej pojemne

400 GB pamięci na powierzchni nieco ponad 1,5 centymetra kwadratowego – taką pojemność zapewnią najnowsze karty microSD, które w sprzedaży pojawią się za kilka miesięcy.

Największa pojemność kart microSD dostępnych obecnie w sprzedaży to 256 GB. Ceny kart z taką pojemnością wahają się od 450 do około 1000 zł. Te najtańsze gwarantują jednak bardzo niską, bo wynoszącą odpowiednio 10 i 45 MB/s, prędkość zapisu i odczytu. Najwyższe dostępne parametry to natomiast 90 i 100 MB/s. Na targach Mobile World Congress 2018 w Barcelonie zostały zaprezentowane nowe karty o pojemności 400 GB i najwyższej dotąd prędkości odczytu.
Obecny standard to maksymalnie 256 GB i obsługuje go większość dostępnych na rynku urządzeń. Z nową pojemnością poradzą sobie wyłącznie najnowsze flagowce i to właśnie dla nich projektowane są takie karty. Coraz większa pojemność i szybkość kart są niezbędne do obsługi najnowszych możliwości smartfonów, takich jak między innymi nagrywanie w super slow motion czy w jakości 4K.
– SanDisk Extreme to obecnie karta z największą pojemnością na rynku. Przekracza ona również obecne limity prędkości, oferując 160 MB/s odczytu danych i 90 MB/s przy ich zapisie. Do sprzedaży trafi za kilka miesięcy i będzie wtedy nie tylko najbardziej pojemną, lecz także najszybszą kartą na świecie – zapewnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje JongHyun Lee z Western Digital Group. Coraz większa pojemność kart microSD jest konieczna do tego, by użytkownicy smartfonów mogli płynnie korzystać z najnowszych funkcji aparatów wbudowanych w ich urządzenia. Coraz więcej z nich potrafi rejestrować obraz w jakości 4K, a najnowsze oferują także funkcję super slow motion, która pozwala na wielokrotne spowolnienie obrazu. – Nowe modele oferują obraz w technologii super slow motion video, która zapisuje nawet 960 klatek na sekundę. Miejsce na karcie zapełnia się więc bardzo szybko. Potrzeba odpowiednich parametrów także do tego, by nagrać i odtworzyć wideo nagrane w jakości 4K – zaznacza ekspert. Zgodnie z danymi zawartymi w specyfikacji producenta, z kartą o pojemności 400 GB będzie mógł współpracować na przykład Samsung Galaxy S9 i S9+. Problemy z kompatybilnością będą mieli natomiast użytkownicy debiutujących na MWC 2018 Nokii 8 Sirocco i Nokii 7 Plus, a także dostępnego już od pewnego czasu w sprzedaży telefonu Huawei P10 Plus. Wszystkie te smartfony według specyfikacji obsłużą karty do 256 GB. Według prognoz Persistence Market Research światowy rynek kart pamięci w 2022 roku będzie wyceniany na niemal 21 mld dol. Największy, bo aż około 90 proc., udział w sprzedaży kart stanowią i będą stanowić karty microSD. Ponad 68 proc. sprzedaży stanowią karty do stosowania w telefonach komórkowych. Do 2022 roku udział ten wzrośnie do 71 proc. Największymi graczami na rynku kart pamięci są: SanDisk, Transcend Information, Panasonic i Kingston. Źródło: Newseria Innowacje
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1