reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 19 marca 2018

Super dokładne układy IMU dla VR, AR i nie tylko

Bosch Sensortec zaprezentowało swój nowy układ IMU, zawierający wysoce dokładny akcelerometr oraz żyroskop. Całość jest nie tylko precyzyjna, ale i szybka, dzięki czemu nie uświadczymy opóźnień ani związanych z tym nieprzyjemnych efektów.
Firma Bosch Sensortec wprowadza na rynek nowe, wysoce wydajne układy inercyjne IMU („Inertial Measurement Unit”), oznaczone symbolem BMI085. Mają to być komponenty, które znajdą swoje miejsce w aplikacjach VR i AR, ale także w aplikacjach nawigacyjnych i tych związanych ze śledzeniem ruchu człowieka, np. urządzeniach noszonych typu fitness lub sprzęcie do grania.

Układ ten posiada wbudowany 3-osiowy, 16-bitowy akcelerometr oparty na technologii MEMS oraz 3-osiowy, 16-bitowy żyroskop, również zbudowany w oparciu o MEMS. Wszystko to ma być dostępne w kompaktowej obudowie, której wymiary to 3 na 4.5 mm.

Producent zapewnia, że zestaw ten cechuje wysoka precyzja. Jest to osiągnięte dzięki akcelerometrowi o ultra-niskim poziomie szumów, a także żyroskopowi z ultra-niskim dryftem. Dodatkowo, pomiary mają być wykonywane niemalże natychmiastowo. Ma to wpływać na zredukowanie efektu powstającej choroby lokomocyjnej (tj związanej z otrzymywanymi bodźcami, niewspółmiernymi do wykonywanych ruchów, ze względu na powstające opóźnienia).

Czas opóźnień nie powinien przekroczyć 3 ms. Ma to być wartość niezauważalna dla nas. Dodatkowo, układ ten cechować ma także świetna stabilność, nawet przy dużych wahaniach temperatury. W przypadku akcelerometru ma to być około 0.2 mg/K (TCO) przy współczynniku czułościowym (TCS) wynoszącym około 0.002 %/K.

Żyroskop cechuje się stabilnością na poziomie 2 °/h. Wbudowana pętla sprzężenia zwrotnego ma dodatkowo redukować dryft i utrzymywać go na jak najniższym poziomie. Czułość akcelerometru to około 120 μg/√Hz.

Warto wspomnieć, że BMI085 ma być w pełni kompatybilne (np. pod względem wyprowadzeń) z układem BMI055, stanowiąc jego następcę, umożliwiając łatwe i sprawne przejście do nowszej wersji, rozwijając istniejące już aplikacje.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-1