reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Arrow Technologie | 16 lutego 2018

Czujniki dotykowe – jak działają?

Czujniki dotykowe to obecnie praktycznie standard w większości urządzeń elektroniki noszonej i produktach IoT. Oto jak działają.
Wyświetlacze z czujnikami dotykowymi stały się normą, szczególnie jeśli chodzi o smartfony i tablety. W użyciu są dwa główne rodzaje tych komponentów: pojemnościowe i rezystancyjne. Oto króciutka charakterystyka działania obydwu typów.

Jak działają pojemnościowe czujniki dotyku?

Sensory w takich wyświetlaczach reagują na niewielkie zmiany pojemności elektrycznej.

Kiedy palec dotyka szklanego ekranu z warstwą przewodzącą, zmienia się w tym miejscu wartość pojemności elektrostatycznej okolicznych elektrod. Kontroler ekranu dotykowego w sposób ciągły monitoruje pole elektrostatyczne i sprawdza, w których miejscach dotknięto ekranu. Poniższy rysunek przedstawia zasadę działania takich ekranów pojemnościowych.Rys. 1: Jak kontroler wykrywa punkty dotyku. (Źródło: © TCI.de)

Omawiane rozwiązanie ma sporo zalet, które sprawdzają się szczególnie przy mniejszych rozmiarach ekranów i dlatego jest powszechnie stosowane w smartfonach. Plusy to jaśniejszy i ostrzejszy obraz dzięki warstwie szkła, bardzo duża czułość na dotyk oraz wykrywanie dotyku w dwóch lub więcej miejscach w tym samym czasie (multi-touch). Z drugiej strony, aby z nich korzystać niezbędny jest element przewodzący prąd, więc niespecjalnie da się obsługiwać smartfon w rękawiczkach. Chociaż producenci tych elementów odzieży już dawno zasypali sklepy rękawiczkami z przewodzącymi wstawkami na palcach.

Jak działają rezystancyjne czujniki dotyku?

W odróżnieniu od dotykowych ekranów pojemnościowych, gdzie mamy do czynienia tylko z jedną warstwą, ekrany rezystancyjne mają ich kilka, z których dwie główne są zrobione z elastycznego plastiku i szkła. Wierzchnia warstwa to elastyczny, odporny na zadrapania plastik, pokryty od spodu materiałem przewodzącym (zwykle tlenek cynowo-indowy, ITO). Druga warstwa, również pokryta ITO, wykonana jest ze szkła lub twardego plastiku. Kiedy palec lub rysik naciska na elastyczny plastik, dotyka on drugiej warstwy i następuje zwarcie, dzięki czemu można ustalić, którym miejscu dotknięto ekranu. Zasadę działania pokazuje poniższy rysunek.Rys. 2: Ekran dotykowy rezystancyjny. (Źródło: © Epec Engineered Technologies)

Zalety w porównaniu z technologią pojemnościową to przede wszystkim fakt, że nie potrzeba dotknięcia palcem, aby sensor zadziałał – aktywuje go cokolwiek, wystarczy rysik czy koniec zwykłego ołówka. Takie ekrany są też odporniejsze na kurz czy wodę, a ich produkcja jest tańsza. Nie ma jednak nic za darmo, ekrany dotykowe z technologią rezystancyjną są mniej czułe, a zee względu na obecność dodatkowej warstwy, obraz charakteryzuje się niższą jasnością. Brak też obsługi wielodotyku.Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy © Arrow

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1