reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Technologie | 12 stycznia 2018

Niecodzienne pamięci nieulotne eVaderis

eVaderis to start-up, oferujący innowacyjne rozwiązania IP w sferze NVM (MRAM, RRAM). Oferować mają wysoką wydajność znaną z DRAM, jak również inne parametry na takim poziomie, jakiego nie osiągają oferowane obecnie NVM.
eVaderis to producent niecodziennych rozwiązań pamięciowych, oferowanych w formie rdzeni i sekcji IP dla różnego rodzaju mikroprocesorowych układów scalonych. W swojej ofercie posiadają sporą liczbę rozwiązań, od pojedynczych sekcji pamięciowych, poprzez kompilatory pamięci nieulotnych, po gotowy podsystem procesora.

Rozwiązania te, stanowiące niezależne platformy, pozwalają efektywnie i prosto wzbogacić układy procesorowe o zaawansowane funkcje pamięci nieulotnej. Rozwiązania te oparte są na specjalnych nieulotnych pamięciach wbudowanych (NVM), takich jak: Spin Transfer Torque Magnetic Random Access Memory (STT-MRAM) lub też Resistive Random Access Memory (RRAM).

Rozwiązania te oferować mają wysoką wydajność znaną z DRAM, połączoną z dużą trwałością, gęstością (pojemnością) i niskim zużyciem energii na takim poziomie, jakiego nie osiągają oferowane obecnie powszechne technologie NVM (np. wbudowana pamięć Flash, EEPROM i OTP).

Warto dodać, że technologie te są w pełni kompatybilne z technologiami CMOS (w tym tymi najbardziej agresywnymi, jak FDSOI i FinFET), dzięki integracji z procesem BEOL. Ich zastosowanie nie powinno więc nastręczać wielu problemów.

Pamięci nieulotne
Pamięci NVRAM od eVaderis mogą z powodzeniem zastąpić jednostki SRAM, rejestry („Register Files”), czy wbudowane jednostki pamięci Flash. Dodatkowo, mogą być niemal dowolnie konfigurowane (np. multi-VTH), by dostosować się do wymagań klienta i jego aplikacji, w tym: kosztów, zajmowanej powierzchni, wydajności i zużywanej energii.

Znajdziemy tu też obsługę ciekawych i nowoczesnych funkcji, takich jak: „Single to Multi Port” oraz „Single to Multi Context” (jedynie dla NVSRAM). Wszystkie oferowane produkty od eVaderis posiadać mają wsparcie dla interfejsów zbliżonych do tych z SRAM. Posiadać mają także dedykowany kontroler. Nie zabraknie tu wsparcia dla makr, jak i kompilatorów pamięciowych.

Biblioteki NVK
Producent oferuje także dedykowany zestaw (kit) bibliotek („non-volatile logic libraries”) w ramach NVK („Non-Volatile Kit”). Są to biblioteki stanowiące rozwinięcie dla standardowych bibliotek komórek pamięciowych („Standard Cell Library”).

W ramach tego zestawu wchodzi wsparcie dla zaawansowanych funkcji pamięci nieulotnych tego producenta, w tym makr dla matryc rejestrów, liczniki, przełączniki, specyficzne kontrolery dla konkretnych zadań, a także wiele innych ciekawych funkcji. Zapewnić ma to wiele możliwości dla deweloperów i projektantów odpowiedzialnych za współpracę z sekcją pamięci nieulotnych.

Nieulotny podsystem
Producent dokłada też wielu starań, by wspomóc projektantów w tworzeniu prawdziwie „nieulotnych układów SoC”. Dlatego właśnie, oprócz wspomnianych sekcji pamięciowych i bibliotek, eVaderis oferuje także gotowy podsystem pamięciowy i procesor.

Podsystem procesora oparty jest na rdzeniach firm trzecich i w pełni zintegrowany z fizycznymi sekcjami IP tego producenta, zarówno NVM, jak i NVK. Zapewniać to ma większe możliwości, jak również wydajność, w porównaniu do klasycznych rozwiązań, opartych jedynie o czystą technologię CMOS.

Wśród oferowanych możliwości warto wspomnieć o takich jak:
  • funkcje przetwarzania danych dostępne natychmiast, lecz normalnie wyłączone (co umożliwi znaczną redukcję w zużywanej energii i uprości sekcje zarządzania energią, jak podaje producent);
  • funkcje ‘no-boot’;
  • obsługa szybkich przerwań z szybkim przełączaniem kontekstu;
  • mechanizm punktów kontrolnych;
  • możliwości rekonfiguracji sprzętowej;
  • itp.


Wszystko to ma sprawić, że możliwości tworzonych układów wzrosną, w wielu aspektach. eVaderis dodatkowo jest w stanie wspomóc wielu producentów i projektantów, projektując rozwiązania, rdzenie i ich elementy pod konkretne potrzeby. Mogą to być pojedyncze komórki, bloki pamięciowe, jak również cały podsystem.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2