reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 08 stycznia 2018

Neuroprocesor bez DSP od Ceva

Nowe układy od Ceva to procesory, które same w sobie stanowią wydajnie działającą sieć neuronową. Mogą wspomóc wiele aplikacji, od IoT, po systemy autonomicznego sterowania pojazdami. Są wszechstronne dzięki wsparciu szerokiej gamy różnych API.

Firma Ceva Inc znana z rozwiązań DSP zaprezentowała swoje pierwsze procesory „nie-DSP”. Mowa tu o rodzinie układów NeuPro. Mają to być komponenty stworzone z myślą o zastosowaniach w aplikacjach operujących na sieciach neuronowych. Układy te wspierać mają wiele architektur programowych, nawet 120, w tym AlexNet, GoogleNet i ResNet. Procesory te stworzono z myślą o rozpoznawaniu obrazów, lecz jak zapewnia producent, z powodzeniem odnajdą się także w wielu innych, dzięki swojej elastyczności i bogatemu wsparciu różnych architektur. Stanowić mają następce dla Ceva-XM, układów DSP służących głównie rozpoznawaniu obrazów. Nowa rodzina może też odnaleźć się w aplikacjach AI. Z powodzeniem mogą pracować w takich aplikacjach jak: przetwarzanie mowy naturalnej, tłumaczenie w czasie rzeczywistym, autoryzacja, itd. Architektura NeuPro obiera się na jednostkach MAC 8 na 8 bitów, które mogą zostać sparowane, tworząc konfigurację 16 na 8 bitów lub 16 na 16. Rodzina składa się z czterech procesorów:
  • NP500 – najmniejszy przedstawiciel tej rodziny, posiadający 512 jednostek MAC 8-bit, przeznaczony do mniejszych aplikacji, takich jak IoT, urządzenia noszone, kamery, aparaty, itp.
  • NP1000 – mocniejszy przedstawiciel, posiadający 1024 jednostki MAC, przeznaczony do aplikacji: smartfonów średniej klasy, ADAS, urządzeń AR/VR, zastosowań przemysłowych, itp.
  • NP2000 – jeszcze mocniejsza jednostka, posiadająca 2048 jednostek MAC, mogąc znaleźć zastosowanie w systemach bezpieczeństwa, smartfonach wyższej klasy, w dronach i w robotyce,
  • NP4000 – najmocniejszy przedstawiciel, 4096 jednostek MAC, mający znaleźć zastosowanie w najbardziej wymagających zastosowaniach, jak autonomiczne kierowanie pojazdami, itp.
Aby zapewnić płynne przejście pomiędzy typowymi układami rozpoznawania obrazów, a sieciami neuronowymi, jednostki te posiadać mają wsparcie dedykowanych rdzeni VPU (vision processing unit), które oparto na wspomnianych Ceva-XM. Owe VPU korzystają z oprogramowania neuronowego CDNN, pozwalając na osiągnięcie najwyższej wydajności i możliwości oferowanych przez układ. Warto wspomnieć, że zastosowana architektura ma na celu zredukowanie obciążenia generowanego do zewnętrznej pamięci poprzez magistralę DDR. Zastosowane mechanizmy mają pozwalać na zwiększenie efektywności i zastosowanie przetwarzania potokowego. Produkowane mają być w technologii 16 nm. Producent zapowiedział, że dostępne mają być na rynku w drugiej połowie 2018 roku. © Ceva
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2