reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 26 września 2017

Mały, hybrydowy moduł LED o rozdzielczości 1024 pikseli

Nowe hybrydowe moduły świetlne LED dla adaptacyjnego oświetlenia LED są już niemal gotowe do wprowadzenia na rynek. Cechuje je wysoka rozdzielczość i duża kompaktowość. W niewielkim module znajdziemy bowiem także gotowy układ sterowania.
Firma Osram Opto Semiconductors przedstawiła swój prototypowy, hybrydowy moduł świetlny LED. Jest to pokazowy moduł ukazujący postęp firmy w tworzeniu nowoczesnych, adaptacyjnych rozwiązań LED o wysokiej rozdzielczości.

Prototyp ochrzczono mianem Eviyos. Wywodzi się z projektu R&D uAFS, który ukończono pod koniec zeszłego roku (2016). Efektem tego jest wspomniany moduł, który zbudowany został w oparciu o 1024, niezależnie kontrolowane piksele.

W niewielkim module o powierzchni 4 na 4 mm udało się zamknąć nie tylko same elementy świetlne LED w konfiguracji matrycowej, ale także dedykowany układ sterowania zarówno pojedynczymi pikselami, jak i całością. Moduł ten, w podobnej lub nieco innej formie, może wkrótce trafić na rynek, jak podaje producent.

Zastosowaniem miałyby być głównie różnego rodzaju lampy przednie w samochodach różnej klasy. Chodzi o zbudowanie przystępnego cenowo systemu oświetlenia adaptacyjnego. Po wykryciu pojazdu z naprzeciwka system wyłączałby wybrane piksele, które odpowiadają za świecenie w stronę nadjeżdżającego samochodu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by z odpowiednimi czujnikami i systemem sterowania rozbudować ten system, by np. zredukować siłę świecenia światła na znaki drogowe, dzięki czemu one również by nas nie oślepiały w trakcie jazdy.

Każdy piksel jest w stanie wyemitować światło o sile do 4.6 lumenów, będąc zasilane prądem o natężeniu 11 mA. Do 2020 roku, firma Osram planuje wdrożyć na rynek całą linię produktów z linii Eviyos, oferując wiele modułów, spełniających potrzeby różnych producentów. Jak czytamy w notatce producenta, możliwe jest niemal dowolne konfigurowanie modułów, zmieniając rozdzielczość i wielkość diod LED w module, a także i gotowej lampie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2