reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 31 lipca 2017

Superbaterie - większe bezpieczeństwo i wydajność

Dzięki innowacyjnej architekturze, możliwa będzie produkcja wydajniejszych, a przy tym bezpieczniejszych baterii litowo-jonowych.
Baterie litowo-jonowe stosowane są w wykorzystywanych przez nas urządzeniach od lat, jednak od pewnego czasu skala ich zastosowań przechodzi spore zmiany. Do tej pory używaliśmy głównie układów obecnych w urządzeniach mobilnych, w których design baterii nie napotykał zbyt wiele innowacji - głównie skupiano się na ulepszaniu chemikaliów i komponentów obecnych w baterii.

Firma Cadenza Innovation przedstawia jednak świeże podejście do tej technologii, które zakłada zmiany u podstaw samej konstrukcji baterii i ułożenia w nich komórek. Firma opracowała bowiem innowacyjną architekturę, zwaną 'Supercell', która pozwala na ułożenie w bateriach komórek o różnych kształtach i rozmiarach. Największe korzyści z zastosowania tego rozwiązania mogą płynąć zwłaszcza w przypadku dużych układów akumulatorów, które zasilają m.in. pojazdy elektryczne.


Sposób ułożenia komórek w architekturze Supercell.
© Cadenza Innovation

„Uprościliśmy architekturę i sposób produkcji baterii, eliminując po drodze całkiem sporo elementów," twierdzi Christina Lampe-Onnerund, założycielka Cadenza Innovation. „Dzięki temu zmieściliśmy więcej komponentów przechowujących energię i zredukowaliśmy liczbę pozostałych." Zakładany wzrost wydajności waha się od 30 do nawet 100 procent, w zależności od rodzaju komórek i ich ilości w układzie.

Myliłby się jednak ten, kto uważa, iż tego typu rozwiązanie oznacza zwiększenie kosztów produkcji. Wręcz przeciwnie - w przypadku 'superbaterii' pojedynczy konektor może łączyć nawet 20 czy 30 komórek. W układzie tym cylindryczne komórki baterii ułożone są równolegle i odseparowane odporną na temperaturę plastikową ramą.
Obecnie firma prowadzi rozmowy z kontrahentami chętnymi na wdrożenie rozwiązania do swoich zakładów produkcyjnych, jednak nie zdradza póki co, o jakich firmach konkretnie mowa.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1