reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Qualcomm Technologie | 14 lipca 2017

Świeże podejście Qualcomm’a do autoryzacji odciskiem palca

Dotykanie palcem wyświetlacza, który odczyta nasz odcisk palca wydawało się czymś, co istnieć mogło w filmach s-f. Lecz dzięki Qualcomm Fingerprint Sensors jest to możliwe. Sensory działają pod osłoną nie tylko wyświetlacza, ale też szkła i metalu.

Każdy z nas nie raz widział na filmach nie tylko z gatunku s-f, gdy by wejść do jakiegoś pokoju, trzeba było zrobić odcisk palca. Nie rzadko w takich filmach, odcisk palca lub dłoni był pobierany po przyłożeniu go do wyświetlacza wielkości ekranu przeciętnego laptopa. Nowa technologia Qualcomm przybliża nas do realizacji tej wizji. Nowe sensory tego producenta mogą być umieszczone pod wyświetlaczem, a także nieprzezroczystym panelem z szyby lub metalu. Przedstawiamy Qualcomm Fingerprint Sensors. © Qualcomm Sensory te, a także technologię z tym związaną, przedstawiciele firmy Qualcomm zaprezentowali w Shanghai’u. Ma to stanowić nową generację sensorów autoryzacji poprzez odcisk palca, które mogą być umieszczone w dowolnym niemalże miejscu: z przodu smartfona pod wyświetlaczem, albo na jego tyle, pod obudową. Jak na razie, czujniki miałyby znaleźć się w urządzeniach klasy premium. Są to pierwsze tego typu sensory biometryczne ultradźwiękowe, mogące pracować pod powierzchnią nawet nieprzezroczystego panelu. Mogą skanować w poszukiwaniu zgodności w odciskach palców, wykrywając puls i przepływ krwi, a także gesty. By pokazać możliwości tego sensora, podczas prezentacji wykorzystano w tym celu wyświetlacz OLED o grubości 1200 um. Qualcomm Fingerprint Sensors, to rozwinięcie poprzedniej technologii tego producenta, związanego z układami biometrycznymi: Qualcomm Snapdragon Sense ID. Rodzina Qualcomm Fingerprint Sensors ma zmienić to, jak postrzegane i tworzone są systemy autoryzacji. Odpowiednie komponenty tej rodziny pracować mogą ze szkłem, wyświetlaczami i pokrywami metalowymi. Dają więc dużą swobodę w tworzeniu gotowych rozwiązań. Znaleźć mogą swoje miejsce więc nie tylko w aplikacjach mobilnych, jak smartfony. Mogą z powodzeniem pracować w miejscach dotychczas niedostępnych, np. pod wodą. Dzięki funkcji wykrywającej puls i przepływ krwi, jesteśmy dodatkowo chronieni. Stawia to dodatkową barierę ochronną, jak zapewnia producent. Jednak sensory te mogą robić jeszcze więcej, niż tylko weryfikować użytkownika. Jak wspomnieliśmy, sensory te są w stanie wykrywać gesty. Można w ten sposób dodać nowe funkcje związane z interfejsem użytkownika. Np. ruch palca w górę może realizować akcję A, zaś w dół akcję B. Sensory te poradzą sobie z panelami i powłokami o różnej grubości, w zależności od materiału z którego są zrobione:
  • dla szkła grubość ta wynosić ma do 800 um,
  • zaś dla metalu (aluminium) około 650 um,
  • wyświetlacz o grubości 1200 um są również z powodzeniem obsługiwane.
Jak zapewnia producent, sensory te współpracować będą bardzo dobrze z istniejącymi, a także przyszłymi platformami mobilnymi z linii Snapdragon. Sensory te przykładowo będą bardzo dobrze współpracować z układami Snapdragon 660 i 630. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jak zapewnia producent, by sensory te pracowały samodzielnie lub pracowały z platformami innymi niż Snapdragon. Na rynku pojawić się mają już niedługo, najpóźniej w przyszłym miesiącu. Szacuje się, że pierwsze urządzenia wykorzystujące tą technologie pojawią się na rynku na początku 2018 roku.
reklama
Załaduj więcej newsów
August 03 2020 19:13 V18.8.0-1