reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ARM Technologie | 07 lipca 2017

DynamIQ – kolejne szczegóły dotyczące rewolucyjnej technologii ARM

Firma ARM nie ustaje w ciągłym rozwoju swojej wielordzeniowej mikroarchitektury. DynamIQ ma być kolejnym, ewolucyjnym krokiem w rozwoju, stawianym po big.LITTLE. Czy podobnie jak w 2011, wkrótce uświadczymy rewolucji układów wielordzeniowych?

Rynek i różne branże polubiły architekturę ARM, która daje niemałe możliwości w wielu różnych aplikacjach. Firma ARM planuje przez to wspomóc także aplikacje związane z AI i rozszerzoną rzeczywistością. Aby spełnić wymagania stawiane przez twórców takich rozwiązań, firma ARM opracowała technologię DynamIQ. Technologia ta ma być dużym krokiem w rozwoju wielordzeniowej mikroarchitektury ARM. Związana ma być z rozwojem procesorów Cortex serii A. Elastyczność i wszechstronność DynamIQ ma na nowo zdefiniować wielordzeniową architekturę tych układów i to, w jaki sposób te wielordzeniowe procesory są wykorzystywane. Ma to dotyczyć zarówno aplikacji prostszych, pojedynczych, jak i tych bardziej rozbudowanych, wykorzystujących pracę w chmurze. Technologii DynamIQ doświadczymy nie tylko w naszych smartfonach, ale też w samochodach i domach; w sprzęcie i systemach które nas otaczają. Procesory wykorzystujące tą technologię będą mogły być także elementem systemów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, przetwarzając setki i tysiące terabajtów danych. © ARM Porównanie topologii 'klasycznego' big.LITTLE z DynamIQ Prezentacja DynamIQ stanowi ewolucyjny krok w przód, stanowiąc rozwinięcie upowszechnionej już, a nie tak dawno rewolucyjnej, technologii big.LITTLE (wprowadzona w 2011 roku, stanowiła niemałą rewolucję wśród układów wielordzeniowych, wpływając na charakterystykę ich pracy i samo postrzeganie tego, jak poszczególne rdzenie mogą działać i pracować, co wpływa na efektywną pracę całej jednostki, także pod względem wydajności energetycznej). Nowa technologia przyjmuje założenie „odpowiedni procesor, do odpowiednich zadań”. Podejście to pociąga za sobą możliwość konfiguracji „big” oraz „LITTLE” w pojedynczy klaster, co wcześniej nie było możliwe. Przykładowymi dostępnymi konfiguracjami będą: 1+3 lub 1+7, zapewniając jednocześnie większą i bardziej optymalną kontrolę nad poszczególnymi rdzeniami. Pociąga to za sobą większe możliwości przetwarzania heterogenicznego w układach SoC, mogąc dostarczyć większą wydajność dla aplikacji AI, jak zapewnia producent. DynamIQ ma przynieść kilka nowych możliwości i funkcji przyszłym procesorom serii Cortex-A. Wśród nich można wyróżnić kilka, które pojawić się mają jeszcze w tym roku (pod koniec):
  • Nowy dedykowany zestaw instrukcji procesora dla aplikacji uczenia maszynowego (ML) oraz AI. Dzięki wprowadzeniu technologii DynamIQ, nowe procesory Cortex-A mają znacząco zyskać na wydajności. Producent prognozuje 50-krotną poprawę, w stosunku do Cortex-A73, w przeciągu najbliższych 3-5 lat, przy wykonywaniu zadań związanych z AI. W przypadku bardziej klasycznych zadań, wzrost ten ma być ‘jedynie’ 10-krotny, jak obiecuje ARM.
  • Większa elastyczność wielordzeniowa. Projektanci SoC będą mogli umieścić w pojedynczym klastrze nawet osiem rdzeni. Każdy z nich będzie mógł pracować z inną wydajnością i z różnym zużyciem energii (inną charakterystyką). Ma to zapewnić lepszą responsywność w aplikacjach ML i AI. Jednocześnie przeprojektowany został podsystem pamięciowy, dzięki czemu dostęp do danych będzie krótszy i poprawi się gospodarka energetyczna tej części gotowego układu.
  • Większa wydajność przy większych ograniczeniach termicznych. Nowa technologia wpłynie na możliwość sprawniejszej gospodarki wydajności poszczególnych rdzeni i wpłynie na sprawniejsze przełączanie pomiędzy zadaniami, wykonywanymi przez poszczególne rdzenie. Możliwe będzie też niezależne sterowanie częstotliwością pracy każdego z rdzeni.
  • Większe bezpieczeństwo systemów autonomicznych. DynamIQ ma przynieść nowy, wyższy poziom responsywności dla wymagających zadań, jak np. rozwiązania ADAS. Możliwości tej technologii pozwolą na tworzenie bezpieczniejszych systemów, spełniających wymagania stawiane przez ASIL-D.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2