reklama
reklama
reklama
© Qualcomm Technologie | 05 lipca 2017

Snapdragon 450 Mobile – platforma dla małych urządzeń o dużych możliwościach

Nowe Snapdragony z rodziny 400 przynoszą znaczną, wyraźną poprawę w stosunku do swojego poprzednika w czterech kategoriach. Jest to zasługa nowoczesnych technologii. Dzięki temu możemy uświadczyć nowej jakości w urządzeniach mobilnych średniej klasy.

Firma Qualcomm zaprezentowała niedawno nowość, jaką ma być platforma mobilna: Qualcomm Snapdragon 450 Mobile Platform. W ramach tej platformy powstawać mają nowe komponenty serii 400, tworzone z myślą o urządzeniach średniej klasy, w tym smartfonów i tabletów. Mają to być także pierwsze komponenty od tego producenta, które tworzone będą w oparciu o technologię 14 nm FinFET. Zastosowanie tej technologii ma znacznie wpłynąć na parametry pracy tych mikroprocesorów: zwiększenie czasu pracy poprzez redukcję zużycia energii, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności obliczeniowej. Znacznie lepiej mają wyglądać też kwestie związane z wydajnością w sferze obrazowania oraz łączności (LTE), w porównaniu do swojego poprzednika, czyli Snapdragon 435. Nowa platforma, Snapdragon 450, skupić się ma przede wszystkim na poprawieniu swoich parametrów względem poprzednika, w czterech kategoriach:
  • Poprawie CPU oraz GPU – w nowych MCU znajdziemy 8-rdzeniowy układ ARM Cortex-A53, działający jako serce układu. Jego zastosowanie skutkować ma nawet 25% wzrostem efektywności względem poprzednika. Podobny wzrost, bo około 25%, ma wystąpić w przypadku jednostki graficznej. Znajdziemy tu bowiem zintegrowany układ GPU Adreno 506 od Qualcomm.
  • Czas pracy – Nowe, bardzo efektywne funkcje zarządzania energią skutkują znacznym wydłużeniem czasu pracy aplikacji opartych na tych procesorach, nawet o 4 godziny, jak zapewnia producent. W porównaniu do układów Snapdragon 435. W trakcie większego obciążenia procesora (np. podczas grania), udało się osiągnąć redukcję zużycia energii o około 30%. Dodatkowo, procesor ten ma wspierać funkcję szybkiego ładowania Quick Charge 3.0. Pozwoli to na sprawne naładowanie smartfona od zera do 80% pojemności baterii w około 35 minut.
  • Multimedia i aparat – Snapdragon 450 to pierwsze procesory z rodziny 400, które wyposażono w możliwość realizowania efektów (Bokeh) w czasie rzeczywistym, nakładając je obraz przesyłany z aparatu, niemalże bez opóźnień. Pojawiła się też możliwość obsługi podwójnych aparatów o rozdzielczościach 13 Mpx (13+13) lub jednego o rozdzielczości do 21 Mpx. Znajdziemy tu również hybrydowy autofocus i możliwość nagrywania (oraz odtwarzania) video w rozdzielczości FullHD (1080p) przy 60 FPS. Procesory te mają umożliwiać ponadto obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości sięgającej 1900 na 1200 pikseli. Obsługę multimedii wspomaga Qualcomm Hexagon DSP (nie tylko kamery, ale obsługuje też inne sensory). Zapewni on sprawniejszą pracę różnych sensorów, przy mniejszym zużyciu energii.
  • Łączność i USB – Nowością ma być też modem LTE Snapdragon X9. Wspierać on ma agregację 2x20 MHz. Obsługiwać ma prędkości 300 Mbps przy ściąganiu i do 150 Mbps przy wysyłaniu. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć szybką i sprawną łącznością bezprzewodową. Nie zabraknie tu również wsparcia dla innych technologii bezprzewodowych (np. 802.11ac ze wsparciem MU-MIMO), a także technologii przewodowych, w tym USB 3.0.
Jak zapewnia Kedar Kondap z Qualcomm: „Zmiany dokonane w ramach ‘Snapdragon Mobile Platforms’ to rozwinięcie naszych pragnień, dostarczenia wysoce zaawansowanych funkcji mobilnych, oferowanych w przystępnej cenie. Snapdragon 450 stanowi realizację tych wizji. Układy te mają dostarczyć znaczną poprawę w wydajności obliczeniowej, obrazowaniu i łączności, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy.” Procesory Snapdragon 450 mają być dostępne w trzecim kwartale 2017 roku. Przewiduje się, że pierwsze urządzenia, wykorzystujące te jednostki pojawią się jeszcze w tym roku, pod koniec 2017.
Załaduj więcej newsów
January 28 2022 15:59 V20.1.15-2