reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 13 czerwca 2017

PCI Express 5.0 – 32 GT/s

W tym roku zakończyć się mają prace nad generacją czwartą PCI Express oraz pierwsze rozwiązania korzystające z tego standardu. Jednak już teraz PCI-SIG informuje, iż trwają pracę nad piątą, jeszcze szybszą i wydajniejszą generacją.

PCI-SIG, organizacja odpowiedzialna za standard PCI Express, przedstawiła najnowszą wersję tego standardu. Nowa architektura, oznaczona jako PCI Express 5.0 ma być przede wszystkim dużo wydajniejsza pod względem transferowym.
-W ciągu ostatnich kilku miesięcy, wspólnie z naszymi klientami masowo adaptujemy standard PCIe Gen 4, w rozwiązania serwerowe, sieciowe i przechowywania danych. Ogłoszenie generacji piątej nastąpiło w dobrym dla nas momencie. Teraz wspólnie z naszymi dotychczasowymi klientami będziemy mogli wspólnie rozpocząć prace nad adaptacją nowej specyfikacji - Arnaud Schleich, PLDA
PCI Express 5.0 przeznaczone ma być do wysoce wydajnych aplikacji i zastosowań, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy wizyjne, gry, przechowywanie danych czy rozwiązania sieciowe. Nowy standard ma pozwalać na osiąganie wydajności sięgającej 32 GT/s (giga-transferów na sekundę). Oznacza to dwukrotnie większą przepustowość niż oferowała wersja 4.0. Nowa generacja PCI Express wykorzystywać ma kodowanie 128/130 bitowe, pozwalając na osiąganie transferu na poziomie 128 GB/s (czyli ponad 400 Gb/s) z wykorzystaniem szesnastu linii po 4 GB/s każda. -Wydajność GPU nieustannie rośnie. Rosną więc też wymagania co do interfejsu, mogącego przesyłać tak duże ilości danych. Przy założeniu dwukrotnego wzrostu przepustowości, PCIe Gen 5 będzie w stanie zapewnić wystarczający transfer, by sprostać wymaganiom jakie stawia AI, uczenie maszynowe, robotyka, systemy autonomicznego sterowania pojazdami, VR, czy same gry. My sami jesteśmy chętni by podjąć współpracę nad tworzeniem nowego standardu - Michael Diamond, Nvidia Zapowiedziana generacja piąta jest jak na razie jeszcze w fazie wstępnego opracowywania (obecnie jest to wersja 0.3), a póki co, PCI-SIG kończy prace (0.9) nad czwartą generacją, której premiera planowana jest na obecny rok. Piąta generacja zagościć ma na rynku w roku 2019. Jednak już teraz, standard PCI może pochwalić się tym, że wyprzedza zapotrzebowania rynku, jak podają sami twórcy.
-NXP jest chętne do tego by wspomóc opracowywanie specyfikacji dla PCI Express Gen 5 32 GT/s. Pozwoli to nam na sprawniejsze tworzenie rozwiązań sieciowych i przechowywania danych - Ho Wai Wong-Lam, NXP
Rozwój PCIe wynikać ma z nieustannego rozwoju wielu technologii i zapotrzebowania na większą przepustowość, istotną zarówno dla kart graficznych, jak również innych nowoczesnych aplikacji, takich jak wspomniana wcześniej sztuczna inteligencja i nauka maszynowa, gdzie również chętnie wykorzystuje się jednostki GPU. Równie istotny jest rozwój rozwiązań sieciowych, takich jak np. sieci Ethernet 400 Gb czy InfiniBand Dual 200 Gb/s. Nowy interfejs miałby znaleźć swoje miejsce także w zastosowaniach Big Data, gdzie wymaga się wysokiej wydajności przy przesyłaniu ogromnych ilości danych, które trzeba przetworzyć i zgromadzić na pamięciach nieulotnych, jak mówi Amber Huffman, prezydent NVM Express Inc. -Możliwości przenoszenia i analizowania rosnących wielkości w przesyłanych danych jest ważne dla badań i opracowywania nowych rozwiązań, jak również w zyskiwaniu przewagi na rynku. Dzięki PCI Express Gen 5, zwiększającej dwukrotnie możliwości transferowe w stosunku do wersji czwartej, w połączeniu z planami rozwojowymi Ethernet i InfiniBand w kwestii transferowej, pozwoli pchnąć do przodu rozwój rozwiązań przemysłowych i osiągnięcie zysków przy inwestowaniu w takie projekty - Gilad Shainer, Mellanox Technologies Jednakże już teraz wiadomo, że generacja piąta będzie wymagała pokonania kilku przeszkód. Inżynierowie będą musieli między innymi podjąć decyzję w kwestii materiału łączeń. Być może koniecznym będzie zastosowanie lepszych (a przez to też droższych) materiałów niż FR4, które będą w stanie zapewnić odpowiednio dobre parametry, dla PCIe Gen 5.
Załaduj więcej newsów
January 28 2020 11:55 V15.5.0-2