reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Qualcomm Technologie | 08 czerwca 2017

PC ze smoczym sercem Qualcomma

Qualcomm wraz z kilkoma producentami oraz firmą Microsoft pracuje nad mobilną platformą PC, dzięki której możliwe będzie tworzenie nowoczesnych komputerów przenośnych, lekkich i cienkich, gotowych do połączenia z siecią niemal zawsze i wszędzie.

Podczas Computex 2017, firma Qualcomm ogłosiła podjęcie współpracy z kilkoma czołowymi producentami, takimi jak ASUS, HP, Lenovo, by stworzyć wydajną platformę mobilnych komputerów PC opartych na systemie Windows. Sercem tych maszyn miałby nowoczesny układ Qualcomma: Snapdragon 835. O procesorach tych pisaliśmy niedawno. Są to nowoczesne układy, pierwsze produkowane w technologii 10 nm. W porównaniu do poprzedników, są to komponenty o 35% mniejsze i o 25% bardziej wydajne energetycznie. Dzięki wysokiej wydajności i bogatej funkcjonalności są w stanie sprostać wielu wymaganiom, stawianym aplikacjom z różnych dziedzin, w tym też VR/AR.
Prezentacja Windows 10, na Snapdragon 820
Wysokiej wydajności sprzyjają nowoczesne rdzenie Kryo (osiem) taktowane mogą być z częstotliwością 2.45 GHz. Znajdziemy tu też dodatkowe jednostki wspomagające (Hexagon 682 DSP), a także wydajny układ graficzny GPU Adreno 540. Na uwagę zasługują nowoczesne moduły wspierające komunikację na najwyższym poziomie. Mowa tu o chwalonym modemie LTE Snapdragon X16, dzięki któremu możliwe będzie ściąganie danych z gigabitową szybkością. Warto też wspomnieć o wsparciu nowoczesnych pamięci LPDDR4x (1866 MHz), jak również rozdzielczości 4K oraz wbudowanym modemie GPS, obsługującym standardy: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS. Wszystko to sprawia, że Snapdragon 835 jest bardzo dobrym kandydatem do budowy takiej mobilnej platformy PC, nad którą pracuje Qualcomm wraz ze wspomnianymi firmami. Każdy z tych producentów ma na celu stworzenie lekkiego i cieniutkiego komputera przenośnego, który pozbawiony będzie aktywnego systemu chłodzenia. Dzięki temu, maszyny będą nie tylko lekkie, ale również bardzo ciche. Całość pracować ma pod kontrolą systemu Windows 10. Wszystko więc będzie działać tak jak na naszym domowym lub firmowym komputerze. „Ekosystem rynku PC nieustannie się rozwija. Ta ewolucja wymaga kolejnych innowacji” - Jerry Shen z ASUS - „Dzięki nowej platformie mobilnej PC i układom Snapdragon możliwe będzie zapewnienie klientom nowych doświadczeń, stałego, niemal nieprzerwanego dostępu do sieci”. W celu zapewniania sprawnego działania nowych komputerów, zbudowanych w oparciu o tę platformę, firma Qualcomm nawiązała też współpracę z twórcami systemu, firmą Microsoft. Jak zapewnia Microsoft, cieszy ich ta współpraca, dzięki której możliwa będzie efektywna migracja systemu na ekosystem ARM. Znajdziemy tu dzięki temu też w pełni sprawne środowisko i aplikacje znane z klasycznych komputerów klasy x86, jak chociażby pakiet Microsoft Office. Jak mówi Jeff Meredith z Lenovo - „Użytkownicy PC pragną rozwiązań, które będą łączyć ze sobą tak ważne dla nich parametry jak: możliwość długiej pracy na baterii, lekkość, możliwość łączenia się z siecią zawsze i wszędzie. Klasyczne laptopy nie spełniają już często tych wymagań.”.
Nowa platforma ma pozwolić na powstanie takich komputerów. Staną się one lżejsze i przystępniejsze, a nowoczesny, wbudowany w układy Snapdragon 835 modem LTE zapewni możliwość szybkiej komunikacji bezprzewodowej niemalże zawsze i wszędzie. Nie można tu też zapomnieć o wbudowanych funkcjach wspierających łączność WiFi (802.11ac z obsługą 2x2 MU-MIMO). Kiedy możemy się spodziewać nowych komputerów „zasilanych" przez procesor Snapdragon 835, które będą pracowały pod kontrolą Windowsa 10? Według informacji podawanych przez Qualcomm, pierwsze komputery tej klasy pojawią się jeszcze w drugiej połowie tego roku.
reklama
Załaduj więcej newsów
January 26 2021 10:57 V18.15.16-1