reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 15 maja 2017

Qualcomm pracuje nad nowym standardem - 5G NR - Cz. 2

Transmisje w pasmach milimetrowych mmWave charakteryzuje ograniczony zasięg oraz wysokie straty w propagacji sygnału. Z pomocą przychodzą rozwiązania sieci 5G.
Pierwszym z nich są zawansowane anteny kierunkowe 5G. Nowe adaptacyjne technologie kształtowania wiązki 3D i jej śledzenia umożliwiają trwałą i mobilną łączność szerokopasmową w środowiskach typu NLOS (Non-Line-Of-Sight), w którym nadajnik i odbiornik nie posiadają widoczności optycznej, a sygnał dociera do odbiornika w wyniku odbić, rozproszeń i ugięć. Nowe anteny zbudowane będą z dużej liczby pojedynczych anten, zamkniętych w niewielkiej obudowie.


© Qualcomm


Będą one wysyłały wąskie wiązki kierunkowe, co zwiększy zasięg transmisji i zapobiegnie utracie połączenia między urządzeniami. Tym samym będą odbierały więcej energii, co przełoży się na zmniejszenie strat propagacji sygnału.


Kolejnym jest ścisła integracja 4G LTE z 5G NR ze spektrum częstotliwości poniżej 6GHz, która w przypadku braku zasięgu dla 5G mmWave zapewni użytkownikom usług mobilnych płynną i nieprzerwaną łączność transmisji. Inne rozwiązania dotyczą optymalizacji projektów urządzeń mobilnych, w których wykorzystane będą zintegrowane układy RFIC oraz techniki zarządzania mocą i zakłóceniami spowodowanymi m.in. interferencjami.

Transmisja wiloantenowa Massive MIMO

Wdrażana technologia Massive MIMO pozwala na kształtowanie wiązki, zwiększenie przepustowości i zasięgu sieci oraz redukcję zakłóceń i czasów opóźnień z 10ms dla sieci 4G LTE do 1ms.


© Qualcomm


Wspólne widmo i nowe kodowanie

5G NR będzie opierać się na nowych wzorcach podziału widma, tak aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie typy widma. Wprowadzone zostanie nowe kodowanie kanałów ME-LDPC (Multi-Edge Low-Density Parity-Check), które będzie bardziej wydajne niż obecnie stosowane kodowanie Turbo LTE. Nowy sposób kodowania jest dużo mniej złożony, umożliwi wysoką szybkość transmisji danych, szczególnie w przypadku dużych bloków oraz zagwarantuje małe opóźnienia TTI.


© Qualcomm


Systemy testowe end-to-end

Firma Qualcomm opracowała specjalne systemy end-to-end w celu testowania, demonstrowania i weryfikowania innowacyjnych rozwiązań dla sieci 5G. Systemy te będą służyć również jako platforma testowa, która będzie ściśle śledzić postępy w procesie standaryzacji 3GPP. Umożliwi także wczesne próby sieci z jej operatorami oraz utrzymanie reżimu czasowego w komercjalizacji technologii 5G.


© Qualcomm


Najbliższe lata zapowiadają się wyjątkowo ekscytująco a przy tym będą pełne wyzwań dla rynku telekomunikacyjnego. Rozwój sieci 5G silnie wpłynie na rozwój technologii mobilnych w celu spełnienia zróżnicowanych wymagań w zakresie szybkości transferu, czasu reakcji, zużycia energii oraz skalowalności. Powstaną nowe aplikacje, wzrośnie wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości i rynku IoT. Nowe możliwości spowodują również dynamiczny rozwój mobilnych usług video, szczególnie w wysokiej rozdzielczości.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 27 2018 09:32 V9.5.1-2