reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 28 marca 2017

Rodzina ATtiny powiększa się

Nowe MCU z rodziny tinyAVR to przede wszystkim więcej pamięci Flash. Nie zabrakło tu jednak innych nowych technologii, jak ESC, PTC oraz picoPower, co pozwoli tworzyć bardzo energooszczędne i efektywne niewielkie aplikacje.
Firma Microchip rozszerza rodzinę mikrokontrolerów tinyAVR o trzy nowe komponenty. Mowa tu o serii ATtiny 1617. Mają to być komponenty przeznaczone do mniejszych aplikacji, pozwalając na zmniejszenie zużycia energii oraz na poprawę efektywności.

Nowe mikrokontrolery mają oferować przede wszystkim więcej pamięci na program. W rodzinie tinyAVR pojawiają się bowiem komponenty posiadając 16 kB pamięci Flash. Jednocześnie udało się zachować kompatybilność wyprowadzeń z serią ATtiny 817.

Oprócz większej ilości pamięci Flash, w strukturze komponentów znajdziemy ponadto: 256 B pamięci EEPROM oraz 2 kB pamięci RAM. Nie zabraknie tu również specjalnego elementu, jakim jest kontroler: Event System Controller, który pozwala na komunikację pomiędzy peryferiami bez udziału głównego rdzenia.

Wbudowany kontroler PTC (Peripheral Touch Controller) uprości budowę układów wykorzystujących pojemnościowe elementy dotykowe. Wewnątrz znajdziemy także: wbudowany oscylator 20 MHz, obsługę interfejsu USART, SPI i I2C, konfigurowalne bloki logiczne, 10-bitowy ADC, itd.

Technologia picoPower pozwala na bardzo energooszczędną pracę. Zużycie prądu w trybie uśpienia może zejść do zaledwie 100 nA. Napięcie zasilające powinno znaleźć się w zakresie od 1.8 do 5.5 V. Komponenty mają być kompatybilne z Atmel Studio 7 IDE, a także platformą STK600 oraz Atmel START.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2