reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Technologie | 27 marca 2017

Intel prezentuje pogromcę pamięci NAND

Technologia 3D XPoint stosowana w dyskach Intela z serii Optane ma przyćmić swoimi osiągnięciami dotychczas stosowane układy NAND Flash.
Zaprojektowane jako bardzo szybka warstwa pamięci masowej lub podręcznej, dyski z serii Intel®Optane™SSD DC P4800X przekraczają granice wyznaczone przez tradycyjną pamięć, znacznie zwiększając skalowalność rozwiązań serwerowych i przyspieszając działanie aplikacji. Dyski SSD z technologią Intel Optane cechuje duża wydajność przy jednocześnie krótkim kolejkowaniu zadań, podczas gdy większość aplikacji generuje obciążenia pamięci masowej, co oznacza większą aktywność procesora.

Nowa technologia, opracowana we współpracy z firmą Micron została zaprezentowana ostatnio podczas targów IDF 2016 w Shenzhen, gdzie producent chwalił się m.in. 4-krotnym zyskiem wydajności względem obecnych na rynku pamięci SSD. „Intel Optane Solid State Drive został zbudowany w oparciu o technologię 3D Xpoint , która to stanowi radykalne odstępstwo od wcześniejszych rodzajów pamięci, gdzie komórki pamięci nie są ułożone płasko, ale w trzech wymiarach. Pomyślmy, ile samochodów można zaparkować na wielopiętrowym parkingu, a ile na parkingu jednopoziomowym – wydaje się, że ta prosta analogia oddaje dobitnie możliwości nowej technologii użytej w Intel Optane Solid State Drive.” – wyjaśnia dr hab. inż Paweł Gepner.

Dyski Optane mają przede wszystkim przynieść największy wzrost wydajności zastosowaniach serwerowych, pozwalając na przetworzenie tej samej ilości danych w krótszym czasie z wykorzystaniem tego samego osprzętu. Oprócz zwiększonego przesyłu danych, znaczny wpływ na ten fakt mają również bardzo niskie opóźnienia. Jak zapewnia producent, mają one być znacząco niższe, niż w przypadku pamięci DRAM. W tym miejscu warto więc przejść do kolejnego zastosowania nowych pamięci - dyski Intel Optane SSD DC P4800X z technologią Intel MDT pozwalają centrom przetwarzania danych na bardziej racjonalne zarządzanie pamięcią systemu poprzez zastąpienie przez nie części pamięci DRAM i jednoczesne zwiększenie dostępnej przestrzeni pamięciowej. Rozwiązanie to w przejrzysty sposób integruje podsystem pamięci i dysków SSD i jest widoczne jako pamięć DRAM dla systemu operacyjnego i aplikacji. Warto jednak zauważyć, iż z dobroci, jaką jest korzystanie z dysku SSD w charakterze pamięci RAM, skorzystać będą mogli jedynie użytkownicy specjalnych chipsetów i procesorów z serii Intel Xeon.

Premiera nowych urządzeń przewidziana jest drugą połowę tego roku, natomiast seria dysków Intel Optane SSD DC P4800X (375GB, Add in Card) i Intel Optane SSD DC P4800X z technologią Intel MDT jest już dostępna w przedsprzedaży.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1