reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 marca 2017

Przezroczysta, samozasilająca się e-skóra

Czy roboty mogą czuć? Mogą. Przyda się do tego opracowany na Uniwersytecie Glasgow sensor powierzchniowy, który ochrzczono mianem e-skóry. Wyczuwa nie tylko samo dotknięcie, ale też siłę nacisku z wysoką dokładnością.
Naukowcom z Uniwersytetu Glasgow udało się stworzyć niezwykłe urządzenie, oparte na grafenie. Jest to specjalny sensor dotykowy (pojemnościowy), który nie tylko wykryje samo dotknięcie, ale też siłę, z jaką naciskamy na powierzchnię sensora.

Sensoryczna powierzchnia zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu Glasgow ma jeszcze inne ciekawe właściwości. Jest to element o wysokiej elastyczność, a także dużej przezroczystości. Sprawia to, że sensor ten otrzymał określenie e-skóry.

Dzięki przezroczystości, warstwę czującą można zastosować jako pokrycie dla nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, tych wytrzymałych i/lub również giętkich. Takie złożenie sprawi, że otrzymamy układ przydatny w wielu miejscach, a także będący w stanie samodzielnie się zasilać.

Szczegóły dotyczącego tego projektu można znaleźć w magazynie Advanced Functional Materials, w publikacji pt. „Energy-Autonomous, Flexible, and Transparent Tactile Skin”. W materiale tym można także znaleźć informacje, w której naukowcy zapewniają zainteresowanych o stosunkowo prostym procesie produkcyjnym, jak również o tym, że projekt ten jest skalowalny w bardzo dużym zakresie.

Całość składa się kilku elementów i warstw. Podstawą ma być giętkie podłoże PCV z dodatkiem folii miedzianej, na której możliwy będzie wzrost grafenu. Na tym umieszczone są elektrody z grafenu, a przy krawędziach znaleźć można dodatkowe elektrody z Ti/Au. Całość pokrywana jest cienką (25 um) warstwą polimerową i stanowi zabezpieczenie dla niższych warstw (w tym tej grafenowej).

Tak stworzony sensor cechuje się bardzo dobrą stabilnością w kwestii odpowiedzi. Nacisk jest wykrywany w zakresie od 0 do 60 kPa. W prototypie umieszczono też pod sensorem przygotowany panel fotowoltaiczny, oparty na amorficznym krzemie. Miał on moc 160 uW/cm2, co pozwoliło na jego bezproblemowe zasilanie. Sam sensor bowiem zużywać ma około 31 do 55 nW, a w czasie wykrycia dotyku, zużycie to wynosić ma około 20 nW/cm2. Panel solarny jest w stanie wytworzyć więc dużo więcej energii niż wymaga sam sensor.

Zastosowaniem może być robotyka. Przykładem podanym przez naukowców jest bioniczna ręka. Taka e-skóra może być umieszczona w kluczowych obszarach takiej robo-dłoni, co pozwoli maszynie na wyczuwanie obiektów, które chwyta lub dotyka.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2