reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 15 lutego 2017

Nokia uderza! Dzięki swojej nowej superplatformie IoT

Nowa platforma IoT od Nokii – IMPACT, to niezwykłe narzędzie, pozwalające na przyjemne wejście w świat IoT.

Mogą one jednak również wspomóc tworzenie naprawdę rozległych, wysoce zaawansowanych i bezpiecznych systemów, obejmujących miliony urządzeń. Niedawno firma Nokia poinformowała o udoskonaleniu swojej platformy IMPACT (Intelligent Management Platform for All Connected Things - czyli inteligencja platforma zarządzająca wszystkimi połączonymi elementami sieci). Platforma ta jest stworzono z myślą o urządzeniach i aplikacjach IoT w sektorze transportu, pakowania, oświetlenia, motoryzacji, itp. Platforma ma pomóc w budowie efektywnych i bezpiecznych rozwiązań oraz usług IoT, na najwyższym poziomie. Obsługiwać ma ona takie elementy systemu jak: zbieranie danych, obsługa zdarzeń, zarządzanie poszczególnymi urządzeniami, analiza danych, itd. Wszystko ma się dziać w sposób niezakłócony oraz bezpieczny, z zachowaniem najnowszych i najwyższych, wielowarstwowych standardów bezpieczeństwa. Udoskonalenie platformy w ostatnim czasie pozwoliło na wprowadzenie nowych możliwości i funkcji do budowy systemów IoT, w tym:
  • wsparcie dla łączności LoRa oraz NB-IoT – obsługa nowoczesnych licencjonowanych (NB-IoT) oraz nielicencjonowanych (LoRa) interfejsów pozwoli projektantom na skorzystanie z wydajnych i energooszczędnych systemów komunikacji bezprzewodowej w rozległych sieciach typu LPWAN. Wsparcie to zbudowano w oparciu o LWM2M oraz CAT-M1.
  • wsparcie dla analizy video – funkcje te pozwolą na dodanie obsługi funkcji analizy materiałów video pod kątem wykrywania anomalii w czasie rzeczywistym urządzeniom i systemom IoT. Można do tego zaliczyć wykrywanie takich zjawisk jak: wykrywanie wypadków i kolizji, wykrywanie przekroczenia prędkości, nieautoryzowanego wejścia w wybrane strefy, itp.
  • wsparcie dla smart-parking – ta funkcja pozwoli na skuteczne zarządzanie elementami w naszym otoczeniu, zarówno pojedynczymi obiektami jak również całymi grupami, obsługując miejsca parkingowe, co pozwoli na dostarczenie informacji kierowcom nie tylko informacji o ilości zajętych miejsc, ale także lokalizacji miejsc wolnych, w oparciu o aktualne, zmieniające się w czasie rzeczywistym dane.
  • wsparcie aplikacji smart-lighting – pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w celu zminimalizowania zużycia energii na oświetlanie miejsc, które tego nie wymagają. Dodatkowo, funkcja ta ma pomóc w wykrywaniu awarii lamp.
  • obsługa pojazdów – funkcje te pomogą w zarządzaniu flotami pojazdów, przewidując okres przeglądów, obliczając zużycie paliwa, wsparcie geo-lokalizacyjne, itd.
Dzięki nowej platformie możliwe będzie budowanie bardziej rozbudowanych, złożonych (z wielu różnych fragmentów) ekosystemów IoT. Systemy te będą jeszcze skuteczniej w sposób automatyczny zarządzać innymi urządzeniami, poprawiając naszą jakość życia i pomagając nam w zarządzaniu wieloma różnymi elementami, obiektami i jednostkami. IMPACT wykorzystuje najnowsze technologie komunikacyjne oraz systemy bezpieczeństwa, w tym NES (Nokia NetGuard Endpoint Security), chroniący przed malware różnego typu. System ten nieustannie analizuje ruch w sieci. NES nie może zostać wyłączony, ale jego praca jest niemalże niewidzialna. Nie wymaga się jednak stosowania dodatkowego oprogramowania w urządzeniach IoT, co sprzyja przyjaznemu tworzeniu aplikacji IoT, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Platforma IMPACT od Nokii oferować ma projektantom szereg korzyści, wśród których wymienić można kilka istotniejszych:
  • Zoptymalizowana architektura IoT, pozwalająca jednocześnie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę (w tym LWM2M oraz CAT-M1), co pozwoli na skuteczne połączenie różnych technologii, tworząc jedną spójną i wydajną sieć IoT.
  • Wysoka skalowalność, co przekłada się na możliwość tworzenia niezwykle rozbudowanych systemów, obejmując działaniem nawet pół miliarda urządzeń. Jest tu też obsługa serwisów chmurowych i systemu „na żądanie”, pozwalającym na dodawanie urządzeń do systemu w czasie rzeczywistym.
  • Jedna prosta platforma, pozwalająca na migrację rozwiązań M2M w system IoT.
  • Wszechstronność i wysoki poziom bezpieczeństwa we wszystkich warstwach sieci, chroniących nie tylko sieć, ale także poszczególne urządzenia oraz dane, wykrywając różne zagrożenia (np. wspomniane ataki malware) lub anomalie, mogące zagrozić poprawnemu działaniu systemu.
  • Prosta certyfikacja urządzeń systemu, dzięki wsparciu programu certyfikacji od Nokii.
Nowa wersja platformy ma wejść na rynek w drugim kwartale 2017.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-2