reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Komponenty | 03 lutego 2017

Fujitsu prezentuje pierwsze FRAM na rynek motoryzacyjny

Nowe kości pamięciowe FRAM są o wiele wytrzymalsze niż dotychczas. Mają mieć znaczną przewagę nad EEPROM i NOR, oferując min. o wiele większą liczbę cykli zapisu i krótszy czas dostępu.

Firma Fujitsu zaprezentowała swoje nowe nieulotne pamięci FRAM (Ferroelectric Random-Access Memory). Mają to być elementy przyszłościowe w elektronice stosowanej w układach motoryzacyjnych, zapewniające między innymi bardzo krótki czas wybudzania, a tym samym krótszy czas rozruchu danej aplikacji. Do tej pory jednak, pamięci te nie były chętnie stosowane z racji swojej niezbyt dużej wytrzymałości. Ten stan rzeczy udało się zmienić firmie Fujitsu, czego potwierdzeniem jest zdobycie odpowiedniej kwalifikacji motoryzacyjnej: AEC-Q100. Nowe kości oznaczone zostały jako MB85RS256TY. Ich pojemność wynosić ma 256 kb. Są w stanie pracować w temperaturach od -40 (a jak podaje producent, nawet i -55 stopni) do 125 stopni Celsjusza. Są w stanie przechowywać dane przez 10 lat, a nawet i więcej, także w trudniejszych warunkach, takich jak przebywanie w temperaturze 85 stopni Celsjusza. Dzięki tym pamięciom będzie można budować jeszcze efektywniejsze i wydajniejsze systemy. Przykładem mogą być aplikacje wykorzystujące sensory, gdzie jest konieczność szybkiej i niezawodnej pracy pamięci wspierających pracę takich sensorów i gotowych systemów. Mają mieć tym samym większą przewagę nad pamięciami EEPROM czy też NOR, oferując nie tylko znacznie krótszy czas dostępu, ale oferując także dużo większą liczbę cykli zapisu i odczytu. Wśród aplikacji, gdzie nowe pamięci miałyby znaleźć swoje miejsce można wymienić min.:
  • monitorowanie i analiza danych sensorycznych,
  • systemy obsługi poduszek powietrznych,
  • rejestrowanie zdarzeń (DER),
  • zarządzanie zasilaniem i akumulatorami (BMS),
  • systemy asystujące ADAS,
  • nawigacje,
  • systemy informacyjno-rozrywkowe.
Pamięci miałyby wykorzystywać interfejs SPI. Do pracy wymagają napięcia od 1.8 do 3.6 V. Obsługiwać mają 1013 cykli zapisu. Pierwsze próbki można zamawiać już teraz. Oficjalna premiera planowana jest na lipiec 2017.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 08 2020 10:37 V18.4.45-1