reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NXP Technologie | 24 listopada 2016

Kompleksowy projekt bramy dla najbardziej rozbudowanych sieci IoT

Nowy projekt NXP to gotowa brama w formie modułowej, wspierającej wiele protokołów komunikacji bezprzewodowej, które wykorzystują komponenty IoT. Obsługiwać ma setki końcówek, z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Firma NXP Semiconductors niedawno pokazała ciekawostkę, jaką jest modułowe rozwiązanie bramy dla IoT („Modular IoT Gateway Solution”), stworzone z myślą o obsłudze dużych, rozległych sieci (LNN - „Large Node Networks”). Posiadać ma wsparcie (certyfikowane) dla wielu różnych standardów i protokołów komunikacji bezprzewodowej, w tym: Thread, ZigBee, WiFi. Dzięki temu rozwiązaniu, twórcy gotowych rozwiązań dla LNN mogą się posłużyć tą modułową bramą, wybierając potrzebne im protokoły, dla tworzenia wydajnych sieci. Łatwo też będzie można zaimplementować do sieci, obsługę usług sieciowych pracujących w chmurze, jak np. AWS („Amazon Web Service”). Operatorzy i administratorzy sieci, które istnieją w nowoczesnych budynkach inteligentnych, muszą być w stanie odpowiednio zarządzać, sterować pracą wielu (setek) końcówek takiej sieci oraz odpowiednio monitorować ich stan. Dzięki rozwiązaniu bramy oferowanej przez NXP, wykorzystującej system operacyjny oparty na Linuxie i procesorach i.MX, możliwe będzie efektywne sprzęgnięcie wielu różnych końcówek, komunikujących się z wykorzystaniem standardów Thread lub ZigBee, z usługami pracującymi w sieci poprzez interfejs WiFi lub Ethernet. To z kolei pozwoli nawet na wygodne, zdalne zarządzenie sieciami, nawet tymi bardzo rozbudowanymi. Oczywiście nie powinniśmy się martwić o bezpieczeństwo. Jak przystało na nowoczesne tego typu rozwiązania, modułowa brama NXP zadba o bezpieczeństwo nie tylko użytkownika, ale też całego systemu. Dba o bezpieczną, szyfrowaną komunikację w sieci i chroni przed nieautoryzowanym dostępem do takiej sieci, jak zapewnia producent. Chronić ma przed różnymi formami ataku na taką sieć, tymi prostszymi jak i bardziej wyrafinowanymi (np. jest tu ochrona protokołu EC-JPAKE DTLS, zapobiegając wypłynięciu haseł lub chroniąc przed możliwością wykonania inżynierii wstecznej). Warto tu też wspomnieć o ochronie samego sprzętu bramy. Mowa tu o próbach wykonania włamania do samego procesora układu, chroniąc zawarte tu klucze lub chroniąc interfejsy komunikacyjne (min. JTAG), itp. Oprogramowanie szyfrujące, w tym OpenSSL, wspierane jest przez moduły CAAM oraz TEE. Referencyjny układ modułowej bramy NXP opiera się na krytycznych blokach, dzięki którym będzie można szybko tworzyć własne zestawienia i sprawnie opracować gotowe oprogramowanie. Od razu też otrzymamy informacje produkcyjne dotyczące sprzętu, schematy, BOM, itd. Cały proces opracowania nowych aplikacji i rozwiązań dla sieci, będzie mógł być wykonywany bardzo sprawnie, wliczając w to prototypowanie, testy polowe, instalacje, a także utrzymanie gotowych rozwiązań („maintenance”).
Denis Cabrol, blokalny dyrektor marketingu NXP: „Rewolucja IoT tworzy coraz to nowe wymagania, stawiane komponentom i urządzeniom, wchodzących w skład sieci, sięgając limitów możliwości jakie oferują i ciągle je przekraczając. Rozwiązania, takie to, mają pomóc w budowanie takich gotowych rozwiązań i systemów możliwie prosto i szybko (bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu), oferując jednocześnie bogate możliwości ”.
Bramę zaprezentowano podczas targów Electronica 2016, gdzie dość prosto sterowano lampami, które załączane i gaszone były z wykorzystaniem komunikacji bezprzewodowej, opartej o standardy ZigBee i Thread, emulując rzeczywiste warunki sieci w pewnym przedsiębiorstwie. Sterowanie odbywało się za pomocą dedykowanej apki. Pokazano też jak działa obsługa końcówek NFC, które normalnie nie są podłączone do zasilania na stałe (np. do pracy jako klucze dostępowe). Zrealizowano też funkcję rozpoznawania mowy, z wykorzystaniem wspomnianej usługi chmurowej AWS (Amazon Tap). Firma NXP oferuje swój projekt dla wszystkich chętnych, wraz z pełną dokumentacją i materiałami startowymi, pod dalszą rozbudowę.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 18 2020 12:10 V18.10.12-1