reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com Komponenty | 23 sierpnia 2016

Nowy czujnik sześciokrotnie szybszy od swoich poprzedników

Tragiczne wydarzenia, jak niedawny atak bombowy na lotnisku w Brukseli, uwidoczniły konieczność zastosowania bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i lepszych technologii. To jedno z zastosowań, które ma na uwadze zespół MIRPHAB, prezentując czujnik chemiczny wykrywający środki farmaceutyczne i materiały wybuchowe z odległości 30 m.
„Opracowujemy nową generację czujników, które są kompaktowe, tanie, zużywają niewiele energii i potrafią wykrywać w czasie rzeczywistym z niezrównaną szybkością i czułością” – z dumą zapowiada Sergio Nicoletti, koordynator projektu MIRPHAB. Nowy czujnik, który odczytuje unikatowe częstotliwości powstające w czasie interakcji płynów lub gazów ze światłem, może już niedługo być montowany w wejściach lub na lotniskach, aby skanować ludzi i bagaże pod kątem podejrzanych materiałów, zanim się znajdą w budynku.

To zastosowanie jest zalewie jednym z wielu możliwych rozważanych przez zespół. Czujnik mid-IT jest w stanie między innymi wykrywać choroby, skanować lodówki pod kątem bakterii, wykrywać obecność alkoholu, a nawet monitorować emisje dwutlenku węgla, aby wspomagać łagodzenie zmiany klimatu.

Jose Pozo, dyrektor ds. technologii i innowacji Europejskiego Konsorcjum Przemysłu Fotonicznego (EPIC), twierdzi że ten przełom może zaowocować dla MŚP i większych grup przemysłowych nowymi możliwościami biznesowymi i komercyjnymi. Przewidywana linia pilotażowa będzie w stanie nie tylko zredukować koszty, zużycie energii i wymiary. Wykorzystanie technologii mieszanej Si/III-V ma wedle prognoz otworzyć drogę do zastosowań, których bieżące technologie i komponenty nie są w stanie obsługiwać.
Niezrównana wydajność

Nowy czujnik wykorzystuje nową technologię fotoniczną oraz zakres MIR (3 + 12 μm) dla podniesienia wydajności. W tym tak zwanym „przedziale daktyloskopowym”, substancje chemiczne wykazują intensywne cechy absorpcyjne, które umożliwiają „niezrównane zdolności wykrywania i jednoznaczną identyfikację”.

Urządzenie jest w stanie wykrywać substancje chemiczne w tempie 1.200 na godzinę – ponad sześć razy szybciej niż standardowe skanery bramowe – a ponadto jest niewiarygodnie małe. „Chcemy zmniejszyć wielkość aktualnej technologii do rozmiarów telefonu komórkowego” – informuje Nicoletti. Aby to osiągnąć, proces B+R czerpie z doświadczeń partnerów projektu specjalizujących się w spektroskopii, optoelektronice MIR, układach i zastosowaniach detekcyjnych.

Cel 2020

Nad projektem MIRPHAB pracuje konsorcjum złożone z 18 członków. Korzysta ono z dofinansowania w wysokości 13 mln EUR ze środków partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie fotoniki (Photonics PPP) Komisji Europejskiej oraz 2 mln EUR wyasygnowanych przez rząd Szwajcarii.

Zespół zamierza zbudować do roku 2020 łańcuch dostaw gotowych do zastosowania sensorów. To jedna z trzech pilotażowych linii produkcyjnych wspomagana z programu „Horyzont 2020” w celu podniesienia konkurencyjności Europy w tym sektorze. Pozostałe dwie to PIX4LIFE – platforma fotoniczna do zastosowań zdrowotnych oraz PI-SCALE, która ma przyspieszyć przyjmowanie się technologii OLED na rynku.


Źródło: CORDIS Europa

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1