reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 03 czerwca 2016

Rdzenie IP SRAM pracujące przy napięciu 0.6 V

Nowa technologia pamięci SRAM pozwoli na znaczne obniżenie zużycia energii, nawet o 90%, w porównaniu do tradycyjnych pamięci, pracujących przy napięciu 0.9 V. Wszystko dzięki innowacyjnej gospodarce napięciowej.

Firma SureCore (Anglia) opracowała nowe rdzenie IP SRAM, wykorzystując najnowsze procesy technologiczne TSMC 40ULP 40 nm. Pozwoliło to na znaczne zejście z napięciem pracy takiej pamięci, nawet do 0.6 V.
„Technologia ULP pozwala zejść do poziomu 0.7 V lub niżej, lecz bez odpowiednich struktur SRAM mogących pracować z takim napięciem, nie było mowy o budowie pamięci tego typu, mogących wykorzystywać tak niskie napięcia. To było coś niedostępnego, aż do teraz.” - Paul Wells, CEO SureCore.
Projekt oparty jest na standardowej 6-tranzystorowej komórce pamięciowej (pojedynczy bit) z logiką pracującą przy napięciu granicznym. Przy napięciu zasilania 0.66 V, możliwe jest zmniejszenie zużycia energii (dynamicznej) nawet o 90%, w stosunku do komponentów pracujących przy napięciu 0.9 V, jak czytamy w notatce producenta. Problemem do tej pory okazywały się zjawiska przeskakiwania bitów, przy niskim napięciu. Udało się to obejść w stosunkowo prosty sposób, tworząc układy podnoszące napięcie (pojemnościowe), które pracują tylko w momencie zapisu lub odczytu bitów. Trzeba jednak uważać, by nie przesterować tych struktur. Przy wyższych napięciach, tj około 1.1 V, nie ma konieczności stosowania tych elementów. Jednak przy wyższych napięciach można tez skorzystać z wyższych częstotliwości pracy, do 300 MHz. Wkrótce mają się pojawić pierwsze rdzenie, oferujące pojemności od 8 do 512 kb. Możliwości tych pamięci mogą być spore i pomocne w budowie energooszczędnych systemów, które opierają się na wykorzystywaniu trybów uśpienia. Możliwe będzie trzymanie danych tymczasowych w takich strukturach SRAM, odpowiednio sterując tymi pamięciami i zapewniając minimalne ilości energii. Przykładem zastosowań mogą być urządzenia IoT, smartwatch, monitory fitness, sensory bezprzewodowe, itd. Szczegóły mają zostać przedstawione na konferencji Design Automation Conference, która odbędzie się pomiędzy 5 a 9 czerwca w Austin w Texasie (USA).
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2