reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 11 marca 2016

Układ EKG rozwija technologię miniaturyzacji układów analogowych

Nowy układ EKG posiada bardzo dobrą efektywność i dokładność, podobną lub lepszą jak konstrukcje klasyczne. Jest jednak o nich znacznie mniejszy i zużywa ułamek energii tego, co jego więksi bracia. Stanowić ma skok, w miniaturyzacji układów analogowych.
Centrum badawcze nanotechnologii imec wraz z Holst Centre opracowało nowy układ odczytujący ECG/EKG. Oparty został na układach domeny czasowej („time-domain”) i technologii CMOS 40 nm, jak czytamy w notatce imec.

W dzisiejszych czasach króluje elektronika cyfrowa. Układy takie stają się coraz mniejsze i zużywają coraz mniej energii, dzięki kolejnym technologiom procesów wytwarzania, itd. Pod tym względem, technologie analogowe pozostają nieco w tyle. Nie zmniejszają się też napięcia zasilania, na jakich pracują.

Jednak nie wszystkie układy analogowe da się zastąpić bezpośrednio ich cyfrowymi odpowiednikami. Inżynierowie z imec oraz Holst Centre opracowali więc układ EKG, który jest mniejszy od swoich braci, tj układów realizujących tą funkcję.

Nowy scalak EKG ma powierzchnię zaledwie 0.015 mm2. Może pracować z napięciem przemiennym 40 mVpp (AC Sigma) i z przesunięciem (offset) na elektrodach do 300 mV DC. Do pracy wymaga jedynie 3.3 uW, przy zasilaniu napięciem 0.6 V.

Otrzymując odpowiedni sygnał EKG, system nie nasyca się i jest w stanie wykryć uderzenia, nawet podczas żywiołowego ruchu. To zasługa zastosowanej architektury, o której wspomnieliśmy powyżej („Time-domain”). Pozwoliło to też na dalszą miniaturyzację, poprzez zrezygnowanie z dodatkowych wzmacniaczy i elementów pasywnych.

Wydajność ta jest porównywalna ze znacznie większymi, standardowymi konstrukcjami. Jednak nowy układ jest w porównaniu do nich znacznie zmniejszy i zużywa mniej energii. Może z powodzeniem pracować z kilkoma sensorami, tworząc wydajne, efektywne i dokładne urządzenia medyczne.

Jednocześnie udało się otworzyć drogę do miniaturyzacji układów analogowych do i powyżej bariery technologicznej 40 nm. Pozwoli na uzyskanie podobnych korzyści, jakie otrzymały układy cyfrowe, dzięki takiej miniaturyzacji.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2