reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 29 grudnia 2015

FPU dla M2M o bardzo niskim zużyciu energii

Nowe rdzenie FPU od Cortus oferować mają nawet 10-krotnie większą moc obliczeniową, w stosunku do starszego brata tego producenta. Wszystko to w mniejszej formie i przy mniejszym zużyciu energii.
Firma Cortus przedstawiła swoje nowe rdzenie FPU („floating point unit”) o pojedynczej precyzji, oznaczone jako FPS26. Zaprojektowany został z myślą o układach mobilnych i procesorach stworzonych dla systemów wbudowanych.

Nowy rdzeń ma pomóc w budowie takich układów, które będą miały dobrą (jeszcze lepszą) wydajność obliczeniową, a jednocześnie nie będą pobierać zbyt dużych ilości energii i same będą zajmować niewiele miejsca. Nowy rdzeń wykonany został w technologii 90 nm.

FPS26 opiera się na architekturze Harvardzkiej, posiada szesnaście rejestrów 32-bitowych i pięciostopniową jednostkę przetwarzania potokowego. Oferować ma precyzję zgodną z IEEE 754. Znajdziemy tu też wsparcie dla magistrali AXI4-Lite oraz peryferia APS firmy Cortus.

W porównaniu do starszego brata, jednostki APS25, nowy rdzeń FPU cechuje się prawie 10-krotnie większą mocą obliczeniową (według testów przeprowadzonych z wykorzystaniem benchmarka Linpack). Współpracować może z ośmioma ko-procesorami, które mogą pomóc np. w przyśpieszeniu obliczeń kryptograficznych, albo przetwarzaniu sygnałów.

Jak podaje producent, układ wspiera bardzo dobrze komunikację z peryferiami tego producenta, w zakresie obsługi interfejsów Ethernet 10/100 MAC, USB 2.0, itd. Środowiska programistyczne dostępne są darmo (C i C++). Producent oferuje także wsparcie dla wielu systemów operacyjnych typu RTOS („Real-Time Operating Systems”).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2